“Slikajte vozilo i pazite šta popunjavate”: Šta uraditi ukoliko doživite SAOBRAĆAJKU u inostranstvu?

Šta je najbolje, najbrže i najisplativije uraditi kada svojom ili tuđom krivicom doživite saobraćajnu nezgodu van granica Srbije, objašnjava advokat Danilo Кolarević

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Shutterstock

Milijana i Ivan Filipović iz Smedereva su, zajedno sa dvoje maloletne dece, prošle nedelje otišli na letovanje u Grčku. Кada su, posle nekoliko sati putovanja, zastali da naprave pauzu, otpozadi ih je udario beli „audi” nemačkih registarskih oznaka. Filipovići su popunili Evropski izveštaj o nezgodi, ali izostavili su jedan podatak. Čak su zaboravili i da fotografišu svoj oštećeni automobil.

Nažalost, po povratku u Srbiju, nisu uspeli da nadoknade štetu na svom četvorotočkašu.

Šta je najbolje, najbrže i najisplativije uraditi kada svojom ili tuđom krivicom doživite saobraćajnu nezgodu van granica Srbije, objašnjava advokat Danilo Кolarević.

– Najbolje je zvati policiju. Ako se samo popuni Evropski izveštaj o nezgodi, dešava se da osiguravajuća društva osporavaju postojanje nekih oštećenja. Zato savetujem učesnicima u nezgodi da obavezno fotografišu celu saobraćajnu situaciju, uključujući i prvo vozilo, ako je, recimo, u pitanju lančani sudar, poslednje i tako dalje. Bilo je primera da oštećena lica samo fotografišu svoje vozilo i onda kasnije ne može da se utvrdi da li su oštećenja nastala u nezgodi – kaže advokat.

OBAVEZNO POPUNITI CEO EVROPSКI IZVEŠTAJ

Prema rečima advokata, oštećena lica najčešće ne popune ispravno Evropski izveštaj.

– Potrebno je popuniti svaku stavku u obrascu, a tu posebno mislim na podatke o osiguravajućem društvu kod kog je oštećeni osiguran, jer će na taj način, kasnije, uspeti da se lakše obrati osiguravajućem društvu da odgovorno isplati štetu. Ukoliko se to ne desi, postoji sporazum biroa zelene karte sa drugim biroima zelene karte sa zemljama iz okruženja, gde će vam biro zelene karte u sklopu Udruženja osiguravača Srbije pomoći da nađete kod kog osiguravača je takvo vozilo bilo osigurano. Prema Sporazumu o zaštiti posetilaca, ako pretrpite štetu u inostranstvu, možete se obratiti svom nacionalnom birou zelene karte, koji vam pomaže u prikupljanju dokumentacije i podataka za podnošenje odštetnog zahteva.

PO HITNOJ PROCEDURI

U slučaju saobraćajne nezgode u stranoj zemlji, Кolarević kaže da se svi postupci od tog momenta sprovode po hitnoj proceduri.

– Postoje, međutim, odluke kada je u pitanju velika šteta ili ima povređenih lica, pa se onda ide kod tužioca. Кada je naš državljanin odgovoran za nesreću, poželjno je da mu se obezbedi adekvatna pravna zaštita u zemlji u kojoj se nesreća desila i da mu se omogući prevodilac.

Piše: Sanja Radovanović

Ovu i ostale aktuelne priče pročitajte u današnjem štampanom izdanju Objektiva

Foto: Objektiv.rs

BONUS VIDEO:



Izvor: Objektiv.rs

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar