U ovom periodu smo skloni HIPERPIGMENTACIJI: Kako da zaštitimo kožu i sprečimo pojavu fleka od sunca

Ako nastanu fleke, nema potrebe za panikom, niti za skupim tretmanima

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Shutterstock

Pored opekotina, česta posledica prekomernog izlaganja suncu jeste hiperpigmentacija.

Nema sumnje u to da su opekotine bolne, ali fleke i pege koje nastanu na licu, teže se uklanjaju, po čemu je hiperpigmentacija kože gora od opekotina.

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs

Pigmentacionim flekama nazivamo hiperpigmentacije koje nastaju kao direktna posledica izlaganja sunčevim zracima. Iako je sunce izuzetno zdravo za našu kožu, važno je koristiti adekvatnu zaštitnu kremu, kako bi se koža zaštitila od njegovog štetnog zračenja i od pojave upornih fleka i pegica. Pored toga, preporuka brojnih struučnjaka je da se u vreme najačeg sunčevog dejstva, ne izlažete direktnim zracima.

Do hiperpigmentacje dolazi usled dejstva melanina, koji predstavlja prirodnu zaštitu kože od sunca. Njegovo pozitivno dejstvo, ogleda se u tome što upravo zbog njega dobijamo tamniji ten kada se sunčamo. Međutim, preterano izlaganje suncu može da poremeti njegovo dejstvo, zbog čega dolazi do nastanka flekica i pega na licu. Oksidativni stres koji izazivaju UVA i UVB zraci, najčešći je uzrok hiperpigmentacije i prevremenog starenja kože.

Pomozite sebi tako što ćete, pre svega, negovati kožu.

Foto: Shutterstock

Osim toga, koristite svakodnevno kremu sa visokim zaštitnim faktorom, koji ima zadatak da vas zaštiti baš od tih negativnih dejstava sunca. Kako se približavamo letu i sunce postaje jače, neka i zaštitni faktor koji koristite postaje jači.

Trudite se da je održite hidriranom i nahranjenom hranjivim materijama. Unosite dovoljnu količinu tečnosti i konzumirajte namirnice bogate antioksidansima, omega-3 masnim kiselinama i vitaminima. U svoju svakodnevnu negu uvrstite preparate koji sprečavaju pojavu hiperpigmentacije i kožu dodatno hidrirajte kremama koje u sebi sadrže aloe veru i kokosovo ulje.

Ukoliko do nje i dođe, nema potrebe da paničite, jer je u pitanju potpuno izlečivo stanje. Postoje različiti tretmani, ali i preparati koje možete pripremiti samostalno, kod kuće, ali za čije korišćenje će vam biti potrebno strpljenje, jer deluju postepeno.

Krompir

Zahvaljujući tome što je bogat vitaminom B koji neguje kožu i nikotinamidom, koji je poznat po svojim izbeljujućim svojstvima, svež krompir je dobar izbor za uklanjanje tamnih fleka sa lica.

Naseckajte ga samo na kolutove i držite desetak minuta na koži. Ponavljajte ovaj postupak više puta u toku dana.

Pored toga, možete napraviti i neku prirodnu masku za lice, ali pre njihove upotrebe, savetujemo dao tome porazgovarate sa stručnim licem.

Maska od belog luka

Izgnječite čen belog luka i pomešajte ga sa medom. Med je tu da nahrani kožu vitaminom B i da neutrališe neprijatni miris belog luka.

Foto: Shutterstock

Maska od paradajza

Paradajz je bogata vitaminima A i C, kao i izuzetno korisnim likopenom. Ovo povrće čuva kožu od negativnih spoljašnjih uticala ali je ujedno i oslobođa tamnih mrlja.

Ispasirajte paradajz i pomešajte ga sa dve do tri kašike jogurta. S obzirom na to da ove namernice deluju blago na površinski sloj kože i čine je mekšom, možete masku protiv hiperpigmentacije nanositi do dva puta nedeljno.

Glina

Maska od zelene gline se jednostavno pravi. Potrebna vam je jedna kesica kozmetičke gline i prokuvana voda u razmeri 3:2. Možete koristiti belu glinu ako imate izrazito osetljivu kožu lica, koja je sklona crvenilu ili iritaciji. Za izrazito masnu kožu preporučuje se crna, tamna glina koja reguliše nivo sebuma i ujednačava postepeno vaš ten zajedno sa prirodnom kremom za fleke na licu.

Još jedna prednost gline za hiperpigmentaciju je to što nije agresivna pa je možete nanositi na kožu oko očiju.

BONUS VIDEO:

Izvor: Objektiv.rs, lepolice.com, sozebeauty.com

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar