Pandemija korona virusa, uvela je sredstvo za dezinfekciju ruku u široku upotrebu.
Već dve godine vlada pomama za njima, pa svi nastoje da nabave ono bolje, jače i efikasnije, kako bi zaštitili sebe i druge.
Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs
Iako o njima nismo znali mnogo pre same pandemije, počeli smo da ih kupujemo, bez ikakvog razmišljanja o tome da li ona mogu da budu i štetna.
Ispostavilo se da mogu.
Jedno japansko istraživanje je pokazalo da je izlaganje dezinfekcionim sredstvima tokom trudnoće povezano sa povećanim rizikom od nastanka astme i ekcema kod dece. Pre ovoga, vršena su istraživanja o uticaju ovih hemikalija na radnike koji su im stalno izloženi, i povezanost tih hemikalija sa bolestima kao što su astma i dermatitis.
Stručnjaci sa Univerziteta Jamanaši, ispitali su podatke od skoro 80.000 majki i dece, kako bi utvrdili da li je izloženost majki dezinfekcionim sredstvima povezana sa povećanim rizikom od pojave alergija i astme kod njihove trogodišnje dece.
Rezultati studije su objavljeni u časopisu “Occupational & Environmental Medicine”, a oni kažu da su deca, čije su majke svakodnevno koristile dezinfekciona sredstva u toku trudnoće, ali i nakon porođaja, imala veći rizik od razvoja nekih zdravstvenih problema.
Deca čije majke su ova sredstva koristile jednom do šest puta nedeljno, imala su za 18 odsto veći rizik od razvoja astme i 16 odsto veći rizik od razvoja ekcema od onih koji nikada nisu bili izloženi. Što se tiče veze između dezinfekcionih sredstava i rizika od alergije na određenu hranu, nisu pronađena značajna poklapanja.
Naučnici su rezultate objasnili time da dezinfekciona sredstva, ukoliko ih žena koristi u toku trudnoće, mogu da dovedu do promene crevnih flora majke i deteta.
Izloženost određenim hemikalijama tokom trudnoće može da utiče i na imunitet bebe, a nakon rođenja, bebe mogu da budu izložene i molekulima dezinfekcionih sredstava koji ostaju na rukama majke. Ovu molekuli mogu da utiču loše na bebinu osetljivu kožu.
BONUS VIDEO:
Komentari (0)