Na početku veze i te kako osećamo strast prema partneru, ali ona vremenom nestaje.
Sasvim je normalno da posle određenog vremena više niste zaljubljeni.
Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs
Ali, ono što bi trebalo da se desi, jeste da na mesto zaljubljenosti dođe prava ljubav prema toj osobi i prihvatanje sa svim nesavršenostima.
Leptirići u stomaku, koji su sveprisutni u prvim danima veze, nažalost, ne traju večno. Ali, kakav je zapravo taj osećaj zaljubljenosti?
Naravno, veliku ulogu igraju hormoni koji su odgovorni za nagli porast emocija. Prema naučnici s Harvarda, Ketrin Vu, testosteron i esrtogen podstiču želju, dopamin, norepinefrin i serotonin stvaraju privlačnost, a oksitocin i vazopresin jačaju vezu.

Istraživanja objavljeno u naučnom časopisu Frontiers in Psychology pokazalo je da su parovi nakon prosečno 6 meseci skloni da izađu iz početne faze povezivanja. Naučnici objašnjavaju da, premda je ljubav uzbudljiva i lepa u ranim fazama, ona je i stresna, jer ne poznajete dobro svog partnera i niste još uvek sigurni u svoja osećanja.
Šta dolazi nakon zaljubljivanja?
Prema naučnicima, druga faza, nakon početne zaljubljenosti, a koja traje oko četiri godine, je “strastvena ljubav”, u kojoj se obično održava strast i povećana prisnost. Nakon toga, odnosno otprilike od pete godine veze, strastvena ljubav ustupa mesto prijateljskoj – pa strast splasne, ali povezanost, intimnost i osećaj zajedništa dostiže svoj vrhunac.
BONUS VIDEO:
Komentari (0)