Kako bi se bebe neometano razvijale i rasle bez ikakvih poteškoća, neophodno je da njihova ishrana bude pravilna.
To pre svega podrazumeva da se u njihov, još uvek nerazvijeni mali organizam unose kvalitetne hranjive materije, poput proteina, a da se izbegavaju štetne, poput loših kalorija.
Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs
Njima, generalno, kalorije nisu ni potrebne, pa namirnice koje obiluju kalorijama treba da izbegavate.
Pored kalorija, izbegavajte i veštačke šećere.
1. Obrađena hrana
Glavno pravilo kada je o namirnicama poput voća i povrća reč je da, što su bliže svom prirodnom obliku, to su zdravije. Sa svakim obrađivanjem, povrće i voće gubi određeni procenat hranjivih materija, i većinu namirnica prirodnog porekla, bebe treba da jedu u sirovom obliku, ukoliko je to moguće.
Naravno, postoje namirnice koje se nikada ne konzumiraju u tom obliku, ali i one koje po svojoj strukturi nisu primerene bebama, poput šargarepe, pa njih treba preraditi.
Mesne prerađevine su često pune nezdravih masti, loših šećera, kalorija i soli, a ne sadrže materije koje su bebi korisne, tako da ni one ne treba da se nađu na bebinom jelovniku.

2. Sokovi
Sokovi su najčešće prva poslastica koju roditelji daju bebama.
Gazirane sokove apsolutno treba izbegavati, jer sadrže veliku količinu šećera. Ovako zaslađeni napici nisu preporučljivi deci mlađoj od 2 godine.
Sveže ceđeni sokovi su zdraviji, ali oni ne sadrže u sebi sve hranjive materije koje sadrži ceo plod. Ceđenjem se gube brojni nutrijenti, dok nezdravi šećeri ostaju deo napitka.
Pored toga, ceđeni sokovi mogu da dovedu i do problema sa stolicom.
Bebama mlađim od godinu dana, ne preporučuju se nikakvi sokovi, a do 6. meseca, ne preporučuje se ispijanje ni jedne druge tečnosti, osim mleka, čak ni vode.
Tek nakon tog perioda treba uvesti vodu, a posle 1. godine, detetu će biti korisno i kravlje mleko.

3. Opasna hrana
Važno je da prilikom ishrane vodite računa i o bezbednosti bebe. Loptasta i tvrda hrana mogu da dovedu do gušenja, pa je mnogo bolje da deti dajete ispasiranu krušku ili jabuku, umesto komadića.
Takođe, grožđe, zbog svog nezgodnog oblika, ne treba da se nalazi na bebinom jelovniku, iako je veoma zdravo.
Izbegavajte i lepljivu i previše suvu hranu.
BONUS VIDEO:
Komentari (0)