ŽENA ZMAJ: Oca joj ubili Talibani, a sada je najbolja igračica Danske i vrhunski hirurg sa Forbsove liste

Neverovatna priča Nadije Nadim

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Maurizio Borsari / AFLO / Profimedia

Fudbal često ispiše zanimljive životne priče.

Jedna od takvih je priča Nadije Nadim, danske 29-godišnje fudbalerke koja je na Evropskom prvenstvu u nedelju postigla za izjednačenje protiv Nemačke u četvrtfinalu i tako omogućila Danskoj da sruši najjaču ekipu na svetu.

Nadija je u Dansku stigla 2000. godine kada je s 12 godina iz rodnog Avganistana pobegla od Talibana koji su joj ubili oca generala.

Nadija je uspela da dođe do Danske, a tamo je počela igrati i fudbal za B52 Aalborg. Danas igra u jakoj američkoj ligi gdje je 2016. bila najbolji strelac i svoje Portland Tornse dovela do titule prvaka.

Nije joj da se domogne igranja za reprezentaciju jer do 18. godine nije mogla da dobije državljanstvo. Kada ga je dobila, nije mogla da igra zbog FIFA pravila da mora barem pet godina biti državljanin zemlje za koju želi da nastupa. Nakon pravne bitke Danske i FIFA debitovala je protiv SAD-a 2009. godine.

Od tada je za Dansku igrala 71 utakmicu i postigla 21 gol. Zadnji gol bio je vredan polufinala Eura.

Dok je gradila svoju karijeru, paralelno je studirala medicinu i mnogi su joj govorili kako mora da prelomi i izabere između jedne od dve branše. Prošle godine je stažirala prilikom jedne rekonstruktivne operacije, a iako je jedna od najplaćenijih fudbalerki sveta, odbijala je ponude koje bi je učinile najplaćenijom.

– Ne igram zbog novca. Dovoljno ću zaraditi i u budućnosti kada budem bila doktorka – rekla je svojevremeno.

Osim što je vrhunska fudbalerka i hirurg, Nadim govori devet jezika, a Forbs je uvrstio među 20 najuticajnijih žena u svetu sporta. Ujedno je proglašena za osobu godine u Danskoj. Pre dve nedelje potpisala je ugovor sa Rasing Luisvilom, čime će se nakon četiri godine vratiti u SAD.

Nije ipak zaboravila svoje korene, pa u saradnji sa PSŽ-om i organizacijom KLABU pokušava da pomogne deci u izbegličkim kampovima.

Neverovatan život i uspeh u njemu, kreirala je devojka koja je s 12 godina ostala bez oca i pobegla od terorista iz vlastite zemlje.

Dan kad je Dijego ušao u istoriju: Godišnjica “Božje ruke”, prva bez Maradone (VIDEO)

Izvor: Objektiv.rs

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar