Tri osobe u Novom Meksiku su preminule, a jedna je ostala trajno slepa zbog trovanja metanolom nakon ispijanja sredstava za dezinfekciju ruku, rekli su zdravstveni službenici. Još troje je u kritičnom stanju.
“Verujemo da je svih sedam osoba pilo sredstvo za dezinfekciju ruku koje sadrži metanol. Slučajevi su povezani s alkoholizmom”, navodi se u saopštenju ministarstva zdravstva američke savezne države Novi Meksiko, a prenosi CNN.
“Ako ste kojim slučajem pili ili konzumirali sredstva za dezinfekciju ruku koja sadrže metanol, odmah se javite lekaru. Protivtrov za trovanje metanolom je dostupan i što pre neko počne da se leči, veća je verovatnoća oporavka”, izjavila je državna ministarka zdravstva Keti Kankel.
Izgleda da su neki ljudi namerno pili sredstva za dezinfekciju kako bi se napili. Pre pandemije, u većini zatvora sredstva za dezinfekciju su bila zabranjena iz straha da će ih piti zatvorenici.
Izlaganje značajnim količinama metanola može da rezultira mučninom, povraćanjem, glavoboljom, zamagljenim vidom, trajnim slepilom, komom, trajnim oštećenjima nervnog sistema ili smrću.







Komentari (0)