Uhvaćen predator na plaži u Istri: Kamere skrivao u nekoliko predmeta, odao ga jedan detalj (FOTO)

Poslednji slučaj u Istri dogodio se u subotu, kad je jedan Slovak (63), kako navodi PU istarska, snimao golu decu

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: PU Istarska

Samo tokom prošle godine u Hrvatskoj su zabeležena čak 452 krivična dela iskorišćavanja dece za pornografiju, a policija upozorava da njihov broj raste u turističkoj sezoni.

Poslednji slučaj u Istri dogodio se u subotu, kad je jedan Slovak (63), kako navodi PU istarska, snimao golu decu.

– Uočio ga je čuvar u jednom turističkom objektu na području Istre kako pomoću naočara krišom snima decu i zadržao ga do dolaska policije. Policijski službenici kod muškarca su pronašli materijal inkriminirajućeg sadržaja. U pritvoru je. Godišnje u Istri beležimo desetak takvih slučajeva, a samo ove sezone već ih je tri – kazala je Suzana Sokač iz PU istarske, prenosi portal 24sata.hr.

Predstavljena je i nacionalna preventivna kampanje “Najbolji dečji kupaći je onaj koji se nosi”. Tom kampanjom Centar za nestalu i zlostavljanu decu, uz podršku ombudsmana za decu, želi da upozori roditelje i javnost na opasnosti koje često ostaju neprimećene.

Stručnjaci roditeljima savetuju da deca na plaži uvek nose kupaći kostim, da njihove fotografije i videosnimke s letovanja ne objavljuju na društvenim mrežama i da obrate pažnju na osobe koje bez opravdanog razloga borave u blizini dece.

Svaku sumnju treba odmah prijaviti policiji. Policijska službenica za prevenciju iz Kancelarije glavnog direktora policije, Anita Gračan, kazala je kako policija tokom turističke sezone beleži rast krivičnih dela iskorišćavanja dece za pornografiju.

– Najčešći počioci su strani državljani starosti od 30 do 60 godina koji koriste razne predmete kako bi sakrili skrivene kamere i napravili skrivene snimke dece – upozorila je Anita Gračan.

Roditeljima savetuje da obrate pažnju ne samo na vlastito dete nego i na osobe koje se neuobičajeno dugo zadržavaju u blizini dečjih bazena i plićaka.

Omudsman za decu Tatjana Katkić Stanić upozorila je i na zabrinjavajuću sudsku praksu. Prošle godine čak je 35 počinilaca osuđeno na rad za opšte dobro, ponekad i na poslovima na kojima mogu dolaziti u kontakt s decom, a polovina osuđenih dobila je zatvorske kazne od jedne do dve godine.

BONUS VIDEO:

Izvor: 24sata.hr

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar