Otet još jedan naftni tanker: Naoružani napadači se ukrcali preuzeli kontrolu nad plovilom

Jemenske vlasti ocenile su da američke mere, uključujući zaplene plovila i akcije protiv iranskih brodova, predstavljaju kršenje međunarodnog prava i oblik piraterije

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Printscreen Youtube/ Oneindia News

Jemenska obalska straža saopštila je da je naftni tanker M/T EUREKA otet u blizini obale provincije Šabva, nakon što su se na njega ukrcale naoružane osobe i preuzele kontrolu nad plovilom.

Prema navodima iz saopštenja, napadači su brod usmerili ka Adenskom zalivu, u pravcu somalijskih voda. Nadležne službe potvrdile su da je locirana pozicija tankera i da su u toku aktivnosti na njegovom praćenju, kao i mere usmerene na bezbednost posade i vraćanje broda pod kontrolu, prenosi Reuters.

U odvojenom saopštenju, vlada Jemena poručila je da neće ostati neutralna u slučaju novih poteza Sjedinjenih Američkih Država prema Iranu, uz oštru kritiku američkih aktivnosti u Persijskom zalivu i podršku Teheranu u sporu oko Ormuskog moreuza.

Jemenske vlasti ocenile su da američke mere, uključujući zaplene plovila i akcije protiv iranskih brodova, predstavljaju kršenje međunarodnog prava i oblik piraterije. Istovremeno su podržale iranska ograničenja plovidbe kroz Ormuski moreuz, navodeći da je reč o legitimnom pravu na samoodbranu.

U saopštenju se takođe ističe politička bliskost Jemena sa Iranom, Libanom i Palestinom u aktuelnim regionalnim sukobima, dok se američka administracija optužuje za destabilizaciju prilika na Bliskom istoku.

BONUS VIDEO:

Izvor: Reuters

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar

Izdvojeno za vas