Oglasila se Kancelarija za KiM: “Eskalatorni potezi Kurtija, Sorensen će biti obavešten”

Petković je dodao i da je prilikom upada u sela Suvo Grlo i Banje, iščupana i tabla sa imenima obe osnovne šlole u ovim mestima

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Kancelarija za KiM

Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković saopštio je da je Priština danas, na Veliki petak, po nalogu Aljbina Kurtija, u srpskim selima u opštini Srbica – Suvo Grlo i Banje zatvorila jedine dve srpske ambulante u ovim mestima.

Tim potezom je više od 250 Srba direktno ostalo bez zdravstvene zaštite i medicinskih usluga i to uoči najvećeg hrišćanskog i srpskog praznika Vaskrsa.

On je naglasio da Kancelarija za Kosovo i Metohiju neće dozvoliti da srpski narod ostane bez zdravstvene zaštite i naći će način da im pomogne.

Petković je dodao i da je prilikom upada u sela Suvo Grlo i Banje, iščupana i tabla sa imenima obe osnovne šlole u ovim mestima, kao i sa Srednje tehničke škole u Suvom Grlu.

“O ovim eskalatornim potezima odmah sam obavestio posrednika u dijalogu Petera Sorensena i sve relevantne predstavnike međunarodne zajednice, jer ovakvo postupanje Prištine direktno predstavlja kršenje postignutog EU rešenja kojim se omogućava nesmetano funkcionisanje srpskih obrazovnih i zdravstvenih institucija na KiM. Podsećam da je posrednik u dijalogu Peter Sorensen javno, na konferenciji u Prištini 14. marta poručio da je rešenjem ‘sprečen bilo kakav prekid zdravstvenih i obrazovnih usluga”, rekao je Petković.

Prema njegovim rečima, novi eskalatorni potez koji je Priština povukla predstavlja direktni udar na srpske zdravstvene i obrazovne institucije i dolazi samo dan nakon Sorensenove posete Beogradu, čime Priština jasno stavlja do znanja da povlači jednostrane i protivpravne poteze koji za cilj imaju novu eskalaciju situacije na terenu.

“Očekujem hitnu reakciju međunarodnih predstavnika, jer ovakvi Kurtijevi potezi predstavljaju udar na samu srž postignutog dogovora, ali i tekovina dijaloga i ne smeju proći bez hitnog i adekvatnog angažmana onih koji su rešenje garantovali”, zaključio je on.

BONUS VIDEO:

Izvor: Objektiv.rs

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar