Briga o biljkama najvažnija je tokom zime jer je potrebno da im obezbedimo dovoljno svetlosti, što u tom periodu može biti malo teže.
Naravno, podrazumeva se unošenje biljki i cveća u kuću, kako se ne bi smrznuli.
Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs
Čak i najvećim zaljubljenicima u prelepe kućne biljke i njihovo raskošno lišće dogodilo se da se suoče propadanjem ili uvenućem.
Dobra vest je to što čak i na prvu naznaku da nešto nije kako treba možete da reagujete i spasite svoje cveće, ako obratite pažnju i primenite ove savete.
Prvi problem: magnezijum
Nedostatak magnezijuma u zemlji manifestuje se kroz požutele ivice lista i žućkastu boju na stabljici. Rešenje za to je da pre nego što zalijete biljku, po zemlji pobacajte gorku so, odnosno magnezijum – sulfat koji će povećati količinu magnezijuma u zemlji. On najbolje deluje na ruže.

Drugi problem: azot
Nedostatak azota u zemlji će ukazati žuti ili bledozeleni listovi. Tada morate da stavite nemlevenu kafu, odnosno zrna na površinu zemlje.
Treći problem: kalijum
Nedostatak kalijuma u zemlji će prikazati tamnobraonkaste tačkice po listovima i braonkasta boja na ivicama lišća. Tada duboko u zemlju zakopajte koru banane i postepeno ćete videti rezultate.
Četvrti problem: fosfor
Nedostatak fosfora u zemlji se najbolje vidi po listovima jer se tada širi tamnobraon boja, a biljka više ne raste, ne daje cvetove u vreme kada joj je predviđeno cvetanje ili daje vrlo slabašne.

Rešenjeje da sipajte u zemlju tzv. koštano brašno, vrtu organskog đubriva koje može da se kupi, a može i da se napravi mlevenjem životinjskih kostiju, na primer onih koji su vam ostali iz supe.
Peti problem: kalcijum
Nedostatak kalcijuma u zemlji manifestuje se kroz tamnobraonkaste tačkice po listovima, truljenje svih delova biljke, slabe i lomljive stabljike.
Zbog toga odmah duboko u zemlju zakopajte mrvljene ljuske jajeta u što većoj količini, i rezultati će se videti vrlo brzo.
Šesti problem: gvožđe
Nedostatak gvožđa ćete primetiti ukoliko se pojavi žuta boja između nerava lista i braon ivice na biljkama kojima prija kiselina. Savet je da na zemlju oko korena biljke dodate đubrivo s visokim sadržajem lakorastvorljivog gvožđa.
BONUS VIDEO:
Komentari (0)