Finalno sniženje mamac za LOPOVE: Čuvajte torbe u kupovini – ako vas pokradu, ne računajte na kamere

Nakon što su joj ukrali mobilni telefon u butiku „Zara” u TC „Ušće”, Beograđanki rečeno da ne postoji mogućnost pregleda snimaka

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Privatna arhiva

Aktuelno finalno sniženje širom Srbije pravi je mamac za kupoholičare koji poslednjih dana pustoše butike po tržnim centrima. Na njihovu euforiju računaju i lopovi koji sada punom parom operišu, zbog čega je sve više onih koji se žale na krađu novčanika ili mobilnih telefona u tržnim centrima.

Koriste trenutak nepažnje

Međutim, S. A (21), koja se javila Objektivovom Zaštitniku čitalaca, navodi da oni koji su pokradeni ne treba da računaju da će im mnogobrojne kamere u buticima biti saveznik da otkriju lopova.

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs

– Kada smo drugarica i ja pošle da probamo stvari u „Zari” u „Ušću”, ona je osetila da joj nema mobilnog telefona u džepu, iako ga je pre samo nekoliko trenutaka držala u ruci. Odmah smo obavestili radnike, a ubrzo je stigla i policija. Međutim, menadžerka je kazala da ne postoji mogućnost vraćanja kamera, u šta nismo mogili da poverujemo – kaže naša sagovornica.

Na meti tinejdžeri i penzioneri

Beograđanka kaže da je policija napravila zapisnik, ali da su njena prijateljica i ona već izgubile nadu da će telefon u kome se, kako ističe, nalaze na stotine fotografija koje im mnogo znače biti vraćen.

Foto: Privatna arhiva

– Radnik obezbeđenja u tržnom centru kazao nam je da se svaki dan dešava da nekom bude ukraden ili telefon ili novčanik i da mesecima ne uspevaju da uđu u trag džeparošima, Kako nam je rekao, najviše pljačkaju tinejdžerke i penzionere. Očajne smo, pa apelujemo na sve koji idu da kupuju krpice da obavezno čuvaju torbe, ali i da ne stavljaju telefone i novčanike u džep – kaže S.A.

Goran Papović, predsednik Nacionalne organizacije potrošača, za Objektiv navodi da je ovaj slučaj samo još jedan dokaz da su neke od prodavnica potpuno bezrazložno instalirale „sigurnosne kamere”.

– Za šta služe kamere ako snimak ne može da se vrati? Znači da oni koji su ih tamo stavili žele samo da posmatraju potrošače, suludo – kaže Papović.

Objektiv je kontaktirao predstavništvo modnog brenda „Zara”, ali do zaključenja ovog broja oni nisu odgovorili na naša pitanja.

Reč advokata

Advokat dr Gvozden Grgur za Objektiv ističe da, ukoliko građanin bude oštećen krađom vlastitih stvari u tržnom centru, neophodno je da odmah o tome obavesti policiju kako bi se učinilac krivičnog dela što pre otkrio, a i kako bi se oštećenom vratila ukradena stvar.

Foto: Privatna arhiva

– Što se duže odugovlači sa prijavom krivičnog dela, to je i teže otkrivanje samog izvršioca, a isto tako i pronalaženje otuđenih stvari. Vlasnici lokala u tržnim centrima prema Zakonu o privatnom obezbeđenju dužni su da snimke video-nadzora čuvaju minimum 30 dana. Policija u skladu sa svojim ovlašćenjima, a uz naredbu suda, može izvršiti uvid u video-snimke i na taj način otkriti izvršioca krivičnog dela. Za krivično delo krađa predviđena je novčana kazna ili kazna zatvora do tri godine. Vlasnik lokala koji poseduje video-nadzor, a ne čuva snimke minimum 30 dana u skladu sa Zakonom o privatnom obezbeđenju, može platiti kaznu i do dva miliona dinara. Nažalost, građanin ne može da tuži prodavnicu u kojoj mu je stvar ukradena. Može tužiti samo lice koje je prisvojilo ukradenu stvar u nameri da stekne protivpravnu imovinsku korist – kaže Grgur.

BONUS VIDEO:

Izvor: Objektiv.rs

Komentari (0)

Ostavite komentar

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!