Uočite ih na vreme jer nisu bezazlene: Šest PROMENA na jeziku koje mogu biti SIMPTOM bolesti

Obavezno posetite lekara ako primetite promene na jeziku

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Shutterstock

Prema pravilima, jezik ne treba da bude suv, već blago vlažan. Ne bi trebalo da bude nekih drastičnih promena na njemu, u smislu promene boje i slično jer to može ukazivati na zdravstveni problem.

Kao i na druge delove tela, povremeno moramo da obratimo pažnju i na jezik – da li je došlo do nekih promena u njegovom izgledu.

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs

Podloga jezika treba da bude glatka, bez naslaga ili samo sa tragovima bele boje. Ako se naslage jasno vide, to znači da se nagomilalo više štetnih bakterija koje je potrebno da uklonite čišćenjem jezika.

Ponekad beli jezik nakon buđenja može biti znak da imate prehladu ili alergiju, a kada je pokrivena cela površina, obično je u pitanju upala ukusnih pupoljaka, što je stanje koje se obično javlja kod pušača.

Uglavnom su uzročnici nepravilna oralna higijena ili konzumiranje lekova, kao i pušenje. Pojava belih skrama na jeziku je posledica gomilanja gljivica, poput kandide.

Da bi vaš jezik bio zdrav, potrebno je da redovno vodite računa o oralnoj higijeni, kao i da se rešite cigareta.

Osim tih promena, ovo su još neke koje mogu ukazivati na problem sa organizmom.

1. Jezik je crn

Male kvržice na površini jezika ponekad mogu postati crne zbog nakupljanja bakterija i gljivica. Takođe, površina jezika može da promeni boju zbog neke hrane, pića ili duvana. To je uglavnom posledica loše oralne higijene. Ovo stanje jezika je bezazleno, ali može izgledati ružno.

Foto: Andriy Popov / Panthermedia / Profimedia

Savet je da se obratite lekaru za savet ukoliko primećujete ovu promenu na jeziku uzastopno duže od 10 dana.

2. Jezik je žut

Kao i kod crnog jezika, i žuti jezik je rezultat nagomilanih bakterija. Pored toga, kvržice na jeziku koje se zovu papile se mogu upaliti ako se usta previše suva, pa vodite računa o hidrataciji. Ovakve promene su moguće na jeziku ako uglavnom dišete na usta, ako imate povišenu telesnu temperaturu, ako previše pušite. Rešenje je pažljiva oralna higijena, struganje bakterija sa jezika, konzumiranje više tečnosti.

3. Ima belu površinu

Kada na jeziku postoje bele skrame, reč je o kandidijazi. To je infekcija sluzokože usne duplje gljivom iz roda Candida, koja najčešće napada ljude koji imaju slab imunitet. Takođe, često se javlja kod pacijenata koji piju oralne antibiotike. Rešenje je u jačanju imuniteta, kao i korišćenju probiotika kao prevencije prilikom upotrebe antibiotika.

Savet je da smanjite unos šećera, brašna i ugljenih hidrata ako imate problem sa imunitetom jer njihovo konzumiranje dovodi do namnožavanja gljivica iz roda Candida.

4. “Jagodasti” jezik

To je jezik zbog kojeg ukusni pupoljci postaju natečeni i čini se da imaju glatku površinu koja podseća na seme jagode. Stručnjaci upozoravaju da ako vam je jezik svetlo crvene boje i imate visoku temperaturu – odmah potražite lekara.

Foto: Andriy Popov / Panthermedia / Profimedia

Jezik može ličiti na jagode iz više razloga. Jedan od njih je nedostatak vitamina B12 i folne kiseline. To bi takođe mogla biti streptokona infekcija čiji su glavni simptomi, pored promena na jeziku, i telesna temperatura koja je povišena, a savet je da bez odlaganja posetite lakara.

Postoji i druga bolest kod koje jezik podseća na jagode – bolest kavasaki koja je češća kod dece mlađe od 5 godina. To je poremećaj koji karakteriše upala krvnih sudova u celom telu. Ovu bolest prati i groznica, tako da bi trebalo da potražite savet stručnjaka.

5. Pojavile su se izbočine ili bolovi

Ovo su glavni razlozi za kvržice ili bol na bilom kom delu jezika: dijebetes i anemija koji mogu da izazovu upalu jezika. Pušenje može iritirati jezik i izazivati bol. Neke žene dožive upalu jezika u postmenomauzi (period posle menopauze). Stres može izazvati čireve na jeziku. Pukotine ili sitne posekotine na površini jezika mogu dovesti do gljivičnih infekcija.

6. Gubitak osećaja ili žmarci

Nedostatak osećaja na jeziku najčešće je posledica oštećenja nervnog sistema. Ovo se može dogoditi nakon nekih operacija kod stomatologa, ali i kod moždanog udara. Tada nastaje gubitak osećaja ili peckanje na jeziku.

Ako primetite bilo koji od navedenih simptoma, obavezno se konsultujte sa svojim lekarom.

BONUS VIDEO:

Izvor: Objektiv.rs, Srbijadanas.com

Komentari (0)

Ostavite komentar

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!