Nemate naviku da TEMELJNO perete četkicu za zube nakon upotrebe? EVO zašto je bitno da to radite

Stručnjaci otkrivaju da su četkice za zube leglo bakterija

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Shutterstock

Iako mislite da je ispiranje četkice za zube ispod slavine dovoljno da ona bude čista, stručnjaci za oralnu higijenu kažu drugačije.

– Usta sadrže mnoge vrste bakterija. Dobre bakterije obično drže loše pod kontrolom. Četkica za zube je drugačije okruženje i može podstaći rast loših balterija ako ne vodite računa o higijeni – objašnjava Mark Desrosiers, član Američkog udruženja endodonta.

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs

Srećom, čišćenje četkice ne zadaje previše glavobolje. Svake dve nedelje (ili svake nedelje tokom sezone prehlade i gripa) steknite naviku da uklanjate loše bakterije koristeći neku od ovih tehnika.

Ručno

Bez obzira na to kakvu četkicu imate, četkicu treba da čistite temeljno. Prvo, preporučuje se uklanjanje svih naslaga paste za zube sa četkice pomoću rastvora sapuna i tople vode. Potopite četkicu u čašu vodonik peroksida na najmanje 15 minuta.

– Ovo će pomoći da se uklone ostaci paste za zube, kao i da se uklone bakterije sa četkice – kaže Desrosiers i dodaje da ako nemate vodonik peroksid pri ruci, antibakterijska vodica za ispiranje usta takođe može biti od koristi.

Foto: IAN HOOTON / Sciencephoto / Profimedia

– Nakon što namočite glavu četkice za zube, stavite je pod mlaz tople vode i palcem nežno trljajte čekinje da biste uklonili preostale čestice paste za zube i peroksid. Ovaj korak je važan jer, iako je vodonik peroksid razblažen, još uvek nije bezbedan za gutanje.

Kada završite sa dubinskim čišćenjem, pustite da se četkica potpuno osuši pre nego što je ponovo upotrebite.

U mašini za pranje sudova (da, stvarno!)

Desrosiers kaže da je njegov omiljeni način da očisti četkicu za zube da je stavi u mašinu za pranje sudova. Ovaj pristup funkcioniše sa ručnim plastičnim četkicama, ali drvene, četkice od bambusa i električne četkice za zube je bolje prati ručnim pranjem.

Foto: Shutterstock

Kada je vaša četkica čista, obavezno je isperite vodom nakon svake upotrebe. Zatim je čuvajte uspravno u posudi za četkice kako bi mogla da se osuši na vazduhu.

Istraživanja pokazuju da topli, vlažni uslovi mogu prouzrokovati rast mikroorganizama na četkici, tako da je bolje da je držite na mestu koje je hladno i suvo. Iako su poklopci za četkice dobri za putovana, ipak nisu najbolje rešenje za svakodnevnu kućnu upotrebu.

– Dobro je zameniti četkicu na svaka tri meseca ili kad god njenje čekinje počnu da se razdvajaju – kaže Desrosiers.

BONUS VIDEO:

Izvor: Objektiv.rs, mindbodygreen.com

Komentari (0)

Ostavite komentar

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!