Italija je prvak Evrope, fudbal se ipak ne vraća kući!

Tekstualni prenos meča možete pratiti uživo putem portala Objektiv.rs

Evropa je dobila novog šampiona.

Nakon 120 minuta fudbala i penala, prvak Starog kontinenta je Italija.

Azuri su avladali Englesku na Vembliju posle boljeg izvođenja jedanaesteraca – 3:2 (1:1, 1:1).

Tako su izabranici Roberta Manćinija nakon 53 godine osvojili titulu, dok Engleska ni nakon 55 godina nije uspela da se domogne nekog velikog trofeja.

Englezi su stigli do ranog vođstva i to u drugom minutu, bio je to najbrži gol u svim finalima do sada, a postigao ga je Luk Šo, čovek koji do danas nikada nije postigao gol za “Albion”.

Izvanredan je bio Federiko Kijeza, koji je u 35. minutu uspeo da sa loptom potrči ka golu protivnika pošto se oslobodio svog čuvara, izgledao je nezaustavljivo, a njegov udarac je završio par santimetara pored gola Pikforda.

Bio je to nagoveštaj bolje igre Azura uz veću uključenost u igru Marka Veratija i Žoržinja, ali do odlaska na odmor nije bilo promena rezultata.

talijani su krunisali su terensku nadmoć i dominaciju u drugom poluvremenu pogotkom Leonarda Bonućija u 67. minutu, kojim su izjednačili.

Malo je falilo da Berardi donese preokret Italijanima u 73. minutu, ali je njegov udarac iz prve nakon dugog pasa završio preko gola.

Veliku tugu među Azurima izazvala je povreda Kijeze, zbog koje je u 86. minutu morao da ustupi mesto zemljaku Bernardeskiju. Englezi su se tako oslobodili najveće opasnosti u dodatnih dva puta po 15 minuta.

Do kraja regularnog dela žuti karton dobio je kapiten Italije Đorđo Kjelini, a opšta ocena je da je nakon grubog prekršaja nad Sakom mogao biti i isključen.

U produžecima Manćini je izveo Veratija i Insinjea ubacivši Belotija i Lokatelija, dok je sa druge strane Sautgejt umesto Maunta pružio šansu Grilišu.

Celu penal seriju pogledajte ovde:

120. minut – Gledaćemo penale, što je i najpravednije posle svega.

105. minut – Idemo u drugi produžetak, penali su sve izvesniji.

PRODUŽECI: Engleska – Italija 1:1

90. minut – Sve smo bliži produžecima! Italija je uspela da dođe do izjednačenja i sada ima psihološku prednost.

PREKID: Navijač je upao na teren, međutim, UEFA ne dozvoljava da se prikaže taj detalj. Uskoro će se nastaviti meč.

80. minut – Povredio se Federiko Kjeza i hramljući napušta teren. Umesto njega na teren će njegov imenjak Bernandeski.

67. minut – GOOOOL: Bonući poravnava na 1:1! Italijani se ne predaju, ne žele da dopuste da trofej ostane u Londonu.

50. minut – Slobodan udarac za Italijane, na  oko 20 metara od gola. Insinje je pokušao, međutim, lopta odlazi preko gola.

45. minut – Englezi će na odmor sa prednošću od 1:0 zahvaljujući Luku Šou, koji je na samom startu meča pogodio mrežu Donarume.

35. minut – Kakav prodor Kjeze, niko nije mogao da ga zaustavi, međutim, šutirao je zamalo pored desne stative.

20. minut – Italijani teško prelaze centar, a kamoli da dođu do gola. Očigledno su do detalja analizirali igru protivnika.

STATISTIKA: Šo je postigao najbrži gol u finalima Evropskih prvenstava.

GOL: Engleska vodi od 2. minuta meča! Luk Šo je strelac nakon jednog centaršuta sa desne strane. Kakav start meča, očekuje nas spektakl.

21.00 – Počelo je veliko finale između Engleske i Italije

ITALIJA – ENGLESKA

Stadion: Vembli

Gledalaca: 60.000

Sudija: Bjorn Kujpers (Holandija)

ITALIJA (4-3-3): Donaruma – Di Lorenco, Kjelini, Bonući, Emerson – Barela, Žoržinjo, Verati – Kijeza, Imobile, Insinje

ENGLESKA: (3-4-2-1): Pikford – Voker, Stouns, Megvajer – Tripije, Rajs, Filips, Šo – Maunt, Sterling – Kejn.

BONUS VIDEO:

Vreme je za konačni okršaj na Vembliju: Sudar Engleske i Italije, prštaće u finalu (SASTAVI)