Zabrana fizičkog kažnjavanja deteta koja narednih dana treba da postane sastavni deo novog porodičnog zakona izazvala je velike polemike u javnosti. Dok jedni smatraju da je dovoljno da roditelji koji fizički kažnjavaju decu pohađaju školu roditeljstva kao kaznu, drugi navode da izmene pomenutog zakona moraju biti oštrije za takve roditelje.
Političarka Milica Đurđević objašnjava za Objektiv da je svaki zdravorazuman čovek protiv nasilja nad decom, ali da ovakvi zakoni otvaraju prostor za zloupotrebu.
Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs
‒ Umesto vaspitavanja dece, dobićemo kažnjavanje majki i očeva. Deca moraju da poznaju i kaznu i nagradu, o tome je govorio i pokojni akademik Vladeta Jerotić, najveći stručnjak u ovoj oblasti. Najpre su oduzeli autoritet vaspitačima, učiteljima i profesorima. Pogledajmo kakve su posledice. Veći stepen delinkvencije, nedoličnog i nasilnog ponašanja, neobrazovanja dece i omladine. Sada su na udaru i roditelji – kaže političarka.
STVARAJU SE GENERACIJE BEZ DOMAĆEG VASPITANJA
Prema rečima naše sagovornice, poslednjih godina sa Zapada stiže pogrešna praksa, jer se isključivo, kako tvrdi, govori o pravima dece, ali ne i o njihovim obavezama.
‒ Stvaraju se generacije bez domaćeg vaspitanja, odgovornosti, poštovanja prema starijima. Obrnute uloge u odnosima roditelja i deteta prerastaju u čitavu ideologiju razbijanja porodičnih vrednosti. Ovo što se najavljuje nije u interesu ni dece ni roditelja, ali ni celokupnog društva. Da li će sada neke nevladine organizacije da drže kurseve majkama i očevima u Srbiji i dele lekcije kako se odgajaju deca?! – pita se Đurđevićeva.

TELESNA KAZNA NIJE EFIKASNA
Rukovodilac programa Dečje zaštite pri UNICEF Vesna Dejanović kaže za naš list da izmenom novog zakona niko neće biti kažnjen.
‒ Linija između telesnog kažnjavanja i zlostavljanja je jako tanka. Postoji visok stepen saglasnosti među roditeljima, a naročito među majkama. Telesna kazna nije efikasna, odnosno štetna je i za rast i za razvoj deteta – navodi Dejanovićeva, dodajući da je disciplinovanje deteta jako važan element vaspitanja, pa je potrebno postavljanje granica.
‒ Na taj način dete uči prihvatljiva i neprihvatljiva ponašanja, reguliše svoje odnose sa drugima, usvaja sistem vrednosti. Kada dete disciplinujemo nasilno, i fizički i psihološki, mi mu šaljemo poruku da je u redu nesuglasice rešavati nasiljem, da je prihvatljivo udariti ili vređati drugu osobu. Ako raste u takvom okruženju, dete vrlo lako usvaja ovaj model i prenosi ga na druge životne situacije – ističe rukovodilac programa Dečje zaštite pri UNICEF i dodaje:
‒ Za one roditelje kojima je potrebna intenzivnija podrška, verujemo da će ovakvi programi biti realizovani u savetovalištima za brak i porodicu ili u nekim drugim ustanovama koje su namenjene porodicama i deci ‒ ističe rukovodilac programa Dečje zaštite.

ANKETA: ŠTA MISLITE O NOVOM ZAKONU?
GORDANA SAVKIĆ (60)
‒ Zna se kako se oduvek vaspitavalo dete. Deca se najviše vole, a kažnjavanje je u tom procesu odrastanja uvek i samo dobronamerno. Koji roditelj tuče svoje dete iz sadizma? Ovakvi zakoni nisu nimalo dobronamerni, nego s vrlo promišljenim ciljem što većeg otuđivanja dece od svojih roditelja.
ZORAN NAGRADIĆ (40)
‒ Protivnik sam batina, ali valjda mora da se zna ko je roditelj, a ko dete. Niko ne može da spreči roditelja da ćušne dete po dupetu kada je dovelo sebe u opasnost. Po ovom novom, roditelji ne smeju da disciplinuju decu, ali zato nisu oslobođeni odgovornosti kad njihovo dete nekoga prebije.
LJUBICA MILIĆEVIĆ (25)
‒ Tamo gde nema adekvatne batine, prilagođene veličini greške, možemo očekivati samo loše vaspitanu decu, neradnike, uličare i nasilnike. Ta pošast nam dolazi sa moralno odavno posrnulog Zapada i biva zloupotrebljena na patrijarhalnom Balkanu. Ne pamtim da sam dobila batine, a da ih nisam zaslužila!
OLIVER PAPIĆ (47)
‒ Sada će deca da prijavljuju roditelje da su ih tukli čim nije po njihovoj volji. Kako objasniti detetu da ne ucenjuje roditelje? Znam dosta poznanika koji su divni ljudi, a deca im postanu bahata i bezobrazna. Ovim zakonom će im samo biti omogućeno da osim psihičkog, mogu i fizički da maltretiraju roditelje.
AMERA INAJETOVIĆ (55)
‒ U vreme mog detinjstva radio je prutić, papuča, pa i kaiš. Znalo se kad i koliko. Smatram da sam odrasla u ispravnog, vaspitanog čoveka, pa i roditelja. U vreme mojih roditelja učitelj je udarao packe problematičnoj deci, a učestalim izmenama zakona došli smo do toga da deca danas tuku učitelja.
NEGOSLAV SMOLOVIĆ (48)
‒ Deca se ne smeju tući. Važno je edukovati roditelje kako da se dete disciplinuje i vaspita bez batina. Mnogi smatraju da je batina isto što i disciplina. Niti oni znaju zašto ne treba tući decu, ni kako to decu psihološki oblikuje i dalje motiviše nasilno ponašanje. Oni se vode onim: „Mene su moji tukli, pa šta mi fali?”.
Piše: Aleksa Momčilović
Ovu i još mnogo interesantnih tema pročitajte u sutrašnjem izdanju štampanog Objektiva.

Bas tako,nisam ni za kakav oblik nasilja ali vidi se u kom smjeru idu buduce generacije.Imacemo u centrima roditelje koji dolaze jer ih djeca izbacuju iz kuca,stanova,vrse nad roditeljima nasilje jer nisu bili dovoljno pametni da im na vrijeme obezbjede isteUkratko,vidim da tone brod kojim plovimo!!!Cast izuzecima!
Ne treba kaznjavati decu, samo ih mazite i pazite, pa kada odrastu neka Vam lupe dva samara ako nemate da im date za pivo! Ne znam da li su planirali da edukuju i decu koja prava imaju roditelji, je kuda sve ovo ide malo fali da oni cim odrastu krenu da zlostavljaju roditelje!