Kina ima 182 nova MILIJARDERA, u Americi tri puta manje

Najveći profit ostvaren u farmaceutskom sektoru, ali i u internet zabavi

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Pixabay/natannan23

Kina je dobila prošle godine tri puta više novih milijardera od Sjedinjenih Država, koji su bogatstvo zaradili u farmaceutskom i sektoru internet zabave usled mini-eksplozije epidemije koronavirusa, prema danas objavljenoj rang listi najbogatijih ljudi sveta kineskog magazina Hurun Riport.

U regionu Velike Kine, koji uključuje Hong Kong i Tajvan, broj novih milijardera je za godinu dana, zaključno sa 31. januarom 2020, porastao za 182 na ukupno 799 osoba u odnosu na 59 novopečenih bogatuna u SAD, pokazuju podaci Hurunove “Globalne liste bogataša 2020”, prenosi Rojters.

I BOGATI PLAČU: Najimućniji ljudi sveta u jednom danu izgubili 120 milijardi evra

Mada je izbijanje epidemije koronavirusa u Kini zadalo udarac drugoj najvećoj svetskom ekonomiji, ono je takođe podstaklo rast akcija kineskih kompanija koje se bave obrazovanom delatnošću putem interneta, onlajn igricama i vakcinama, navodi se u izveštaju.

Budući da je veliki deo kineskih građana usled epidemije ostao kod kuće zbog karantina i ograničenja putovanja, tražnja za internet uslugama je porasla, što je rezultiralo rastom zarada pružalaca onlajn usluga, a značajno su profitirali i preduzetnici u oblasti zdravstva specijalizovani za vakcinaciju.

“Kina danas ima više milijardera od Sjedinjenih Država i Indije zajedno”, naveo je Rupert Hugeverf, osnivač i predsednik Hurun Riporta, prema čijoj računici SAD imaju 629 milijardera, a Indija 137.

Tokom 12 meseci, do kraja januara 2020, akcije tehnoloških kompanija u Kini skočile su za 77 procenata, a kineskih farmaceutskih kompanija za 37 odsto, nadmašivši ukupan 16-procentni globalni rast cena deonica.

Ipak na čelu Hurunove rang listi najbogatijih ljudi sveta i dalje su američki biznismeni, a prvo mesto već treću godinu uzastopno drži osnivač Amazona, Džef Bezos, sa bogatstvom od 140 milijardi dolara.

Među kineskim milijarderima najbogatiji je Džek Ma, osnivač i nekadašnji predsednik Alibabe, sa imovinom vrednom 45 milijardi dolara, koji se nalazi na 21. mestu, a njega je pretekao Ilon Mask iz “Tesle” zahvaljujući vrtoglavom rastu cena akcija američkog proizvođača električnih automobila.

Mask udario na Gejtsa, uputio mu oštru kritiku, hoće li milijarder da odgovori?

Iza tehnoloških kompanija, kao glavnih izvora generisanja bogatstva, slede firme iz sektora nekretnina, proizvodnje, finansija i maloprodaje.

Uprkos američko-kineskom trgovinskom ratu, Ren Džengfei, osnivač telekomunikacionog diva Huavei Tehnodžiza, sa sedištem u Šenženu, koji je na crnoj listi američke vlade, uvećao je lično bogatstvo za 7,0 procenata na tri milijarde dolara, što je otprilike na nivou bogatstva američkog predsednika Donalda Trampa, navodi Rojters.

Peking je petu godinu zaredom svetska prestonica bogataša, sa ukupno 110 milijardera, naspram 98 koliko ih ima Njujork. Šangaj je prestigao Hong Kong zauzevši treće mesto po ukupnom broju najbogatijih ljudi sveta.

Pratite nas i putem iOS i  android aplikacije – Objektiv.rs

Izvor: Objektiv.rs, Tanjug

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar