TEMA OBJEKTIVA

Nazivali ih novim Mesijem, oni nestali sa lica zemlje: Samo jedan je uspeo, a Srbin najviše propao (FOTO)

Svaka zemlja ima svog Mesija, malo ko mu se približio

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Profimedia /JORGE GUERRERO

Novi Pele. Novi Maradona. Novi Ronaldo. Novi Mesi. Svaka država ih ima, pa čak i ove “naše”. Primera radi, nadimak Marka Jankovića je upravo Mesi.

U poslednjih 15-ak godina, svaki iole kvalitetniji klinac koji odstupa i zna da barata loptom dobio je neki sufiks, uglavnom onaj vezan za Barseloninog Argentinca. Ipak, iako je to nekad bilo s razlogom, često su se olako oslovljavali naslednicima jednog od najboljih fudbalera svih vremena.

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs

“Novi Mesi” je nešto što smo previše imali prilike da pročitamo u medijima, a kada s ove distance pogledamo koji su sve igrači bili opisivani na taj način, samo jedan odstupa. Samo jedan je ispunio neki svoj maksimum i skrenuo pažnju na sebe. Zapravo, uspeo. Velika većina je praktično nestala se fudbalske mape, bar one kvalitetnije.

I počećemo od njega. To je Mohamed Salah. Egipćanin nije imao lak put. Umalo da posustane u jednom trenutku, nakon transfera iz Bazela u Čelsi. Ali, ispostavilo se da je samo još jedna greška u nizu Romana Abramoviča, odnosno njegovog sportskog sektora.

Preko Rome je potom došao do Liverpula sa kojim je osvojio sve. Titulu u Engleskoj posle 30 godina, Ligu šampiona. Tržišna vrednost mu je 120 miliona evra, veća nego svom ostalim “Mesijima” zajedno.

Foto: Tanjug/Phil Noble/Pool via AP

E, sad. Kreće lista onih zaboravljenih. Počeli su zajedno, delovalo je kao da Barselona dobila trio za narednih 15 godina, ali je ostao samo Mesi. Bojan Krkić i Đovani dos Santos. Momak srpskih korena počeo je toliko dobro da je Španija ekspresno reagovala i pozvala ga u reprezentaciju, da ne bi došla u situaciju da on zaigra za Srbiju.

Debitovao je sa 18 godina i 13 dana, a par meseci ranije trebalo je da postane i najmlađi debitant u istoriji, da ide na EURO, ali iz mnogih razloga se to nije desilo. Do danas to mu je jedini nastup za reprezentaciju, zabeležen još 2008. godine.

U Barsi je počeo da gubi mesto u rotaciji dolascima Etoa, Ibrahimovića… Do 2011. je bio tu, a onda Roma, Milan, Ajaks, Stouk i sada Montreal u MLS-u. Sa tržišnom vrednosti od svega milion evra, a tek mu je 30 godina.

Foto: Profimedia

Pomenut je već i njegov saigrač Đovani dos Santos. Uradio je više, tu nema dileme, u dresu Meksika je blistao, a u Barsi je imao znatno neuspešniju karijeru od Krkića. Totenhem je bio promašaj, prvi u nizu. Potom Ipsvič, Galatasaraj, Rasing. Sve do dolaska u Viljareal, čak pet godina po odlasku sa “Nou Kampa”, nije prikazivao partije kakve su se očekivale.

Ipak, ti nastupi u nacionalnom dresu ga izdvajaju. Tri Gold kupa, olimpijsko zlato, preko 100 nastupa. Ali, “novi Mesi” nije. Vredi nešto ispod dva miliona evra i nastupa za domaću Ameriku, sa svojom 31 godinom.

Foto: EPA/GUSTAVO AMADOR

Sledeći na listi nalazi se Alen Halilović. Đak zagrebačkog Dinama, “novi Mesi” koji je trebalo da zaigra sa onim originalnim u Barseloni, ali nikad nije, iako je prešao u Kataloniju 2014. kao tinejdžer.

Ispostavilo se da je Dinamo znatno bolje prošao u tom poslu, jer je dobio par miliona plus Danija Olma, koji je, ispao mnogo bolji igrač.

Menjao je Halilović klubove i države, poslednji u nizu je Birmingem, a za Hrvatsku praktično nije igrao od 2016. godine. Vrednost mu je takođe svega milion evra.

Foto: EPA/SEBASTIEN NOGIER

Na početku teksta apostrofirano je da je Salah jedini uspeo. Kada poredimo sa Mesijem, to jeste činjenica, ali “iranski Mesi” je takođe neko ko uspeva da igra na visokom nivou.

Sardar Azmun je član Zenita i vredi 23 miliona evra. Igra treću sezonu u Sankt Peterburgu i bez dileme fudbal života. Ima neverovatne brojke sa 55 nastupa i 37 ligaških golova, dvostruki je uzastopni šampion Rusije, najbolji strelac prvenstva.

Što se reprezenatcije tiče i tu može da se pohvali dobrim ciframa, ali činjenica u nešto slabijoj konkurenciji. 51 nastup, 33 gola, sve od dolaska u Rusiju 2013. godine.

Foto: EPA-EFE/ALI HAIDER EPA-EFE/ALI HAIDER

Idemo sada još istočnije. Ovo je momak pred kojim je još vremena. Takefusa Kubo. “Japanski Mesi”. I dalje je tinejdžer, a Real ga je “oteo” Barseloni 2019. Majorka, Villareal, Hetafe, redom pozajmice. Jasno je, u Madridu mesta trenutno nema.

Ipak, stvari ne idu u pravom smeru, jer je zbog malog prostora raskinuo saradnju sa Viljarealom i zimus prešao u Hetafe, možda da bude i bliže matičnom klubu. Za Japan igra standardno, a cena mu je nerealnih 20 miliona evra.

Foto: EPA-EFE/Domenech Castello

Za kraj, još jedan član “kraljevskog kluba” nepravedno zapostavljen u Madridu. Martin Odegard je u Real Sosijedadu potvrdio kvalitet, ali Zinedin Zidan ga nije video u timu.

Sada je prešao kod Mikela Artete u Arsenal, sa nadom da će igrati u jakoj ligi, dalje napredovati i učiti od trenera koji je pokrivao sličnu poziciju. 40 miliona evra vredi, a Real ga je doveo kao 17-godišnjaka dok se cela Evropa otimala oko njega za svega tri miliona uz razne bonuse.

Čini se da mu je potrebna promena na klupi u Madridu ne bi li dobio značajniju minutažu, ako ne, dileme nema da će Real višestruko zaraditi na njegovoj prodaji.

Foto: Tanjug/Shaun Botterill/Pool via AP

Bizarne klauzule u Mesijevom astronomskom ugovoru: U jednoj se pominje odvajanje Katalonije od Španije

Izvor: Objektiv.rs

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar

Izdvojeno za vas