Događaji u Račku bili su vešta manipulacija OVK da bi izazvali međunarodniu vojnu intervenciju protiv Srba, u čemu su imali podršku tadašnjeg šefa misije OEBS-a Vilijema Vokera, izjavio je reporter francuskog “Figaroa”, svedok dešavanja na Kosovu Reno Žirar.
On je u intervju rekao da je u to vreme bio u Dečanima s dopisnicom Bi-Bi-Sija, gde su se pripadnici OEBS-a žalili da Albanci ne poštuju prekid vatre, i da je po stizanju u hotel “Grand” u Prištini dobio sapštenje da su srpske snage izvršile uspešnu antiterorističku akciju u Račku.
Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs
Žirar je rekao da je sutradan otišao u Račak i u selu zatekao uniformisane pripadnike OVK.
“Tela isključivo muškaraca bila su poređana jedno uz drugo. Bila je tu čak i jedna odrubljena glava. Mučno je izgledalo”, naveo je Žirar.
Predstavili su vojnički sukob kao masakr civila, rekao je čuveni reporter “Figaroa” i dodao da je bio iznenađen što unaokolo nije bilo praznih čaura, da je video i rovove oko sela, ali da im je u početku poverovao.
Interdit d’interdire ⛔️ #IDI #Venezuela ??
Renaud Girard (@renaudgirard), géopoliticien, sera ce soir dans l’émission @IDIRTFr
A 19 heures ?, sur #RTFrance :
? https://t.co/wBXJ3tL1Pr pic.twitter.com/HFY2H0gJvJ— Interdit d’interdire (@IDIRTFr) January 30, 2019
“Albanski separatisti su bili veoma lukavi, shvatili su da se Zapad oseća odgovornim za ono što se dogodilo u Srebrenici. A situacija je bila različita, na Kosovu su u opasnosti bili Srbi”, rekao je Žirar.
Na pitanje kako je saznao istinu, Žirar je zaslugu za otkrivanje istine pripisao dopisniku “Monda” i dvojici kamermana Asošijeted presa, kao i svedočanstvima koja je skupio.
“Shvatio sam da je veče posle akcije bilo mirno i da su stanovnici koji su tu ostali bili prisutni kada su policajci ušli u selo. Srbi nisu imali šta da kriju, sami su obavestili novinare o uspehu antiterorističke operacije”, istakao je Žirar.
On je objasnio kako se u svom članku u “Figarou” zapitao nije li šef OEBS Vilijem Voker požurio sa zaključcima i da mu je posle tog teksta zabranjen ulaz u sedište OEBS-a u Prištini.
Istakao je i to kako je Voker odmah osudio Srbe, i opisao svoj dolazak u Račak i razgovor s liderima OVK.
“Došao je u Račak tek u subotu, zatim je dugo razgovarao s liderima OVK, a potom je direktno otišao u Prištinu na konferenciju za novinare gde je ponovio optužbe protiv Srba. Da je hteo dobro da radi posao posmatrača, otišao bi prethodno u policijsku stanicu u Štimlje da čuje i srpsku stranu”, rekao je Žirar.
Prema njegovim rečima, Vokerov pomoćnik Gabrijel Keler rekao je kako je on zabranio da se u sedište OEBS-a u Beču dostavi izveštaj u kome je zaključeno da su za trećinu nasilnih smrti Albanaca krivi Srbi, a za dve trećine sami Albanci.
Žirar je opisao svedočanstva srpskih žitelja u Dečanima, i naveo intervuje s tamošnjim poslednjim srpskim žiteljima koji su svedočili o spaljenim imanjima, pretnjama i proterivanjima.
Na pitanje o njegovom doprinosu u spasavanju beogradskih mostova 1999. godine, ispričao je da se tokom bombardovanja nalazio u prestonici Srbije, da je posle rušenja novosadskih mostova bio zgrožen i da je tom prilikom pitao svog prijatelja Dominika de Vilpena, tadašnjeg generalnog sekretara Jelisejske palate, kada će zaustaviti ludilo komandanta NATO-a Veslija Klarka.
“Sledećeg dana predsednik (Francuske Žak) Širak je stavio veto na bombardovanje beogradskih mostova”, zaključio je čuveni francuski reporter.
Komentari (0)