Zašto na nas greške utiču više nego uspesi?

Psiholozi su ispitivali prirodni negativan stav ljudi prema sebi

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Pixabay

Rezultat ozbiljnih istraživanja psihologa pokazuje da su ljudi skloni da negativna iskustva smatraju važnijim više nego što u stvari jesu i da se više bave svojim nedostacima nego uspesima.

Kako je preneo “Njujork tajms”, psiholozi su ispitivali prirodni negativan stav ljudi prema sebi i došli su do zaključka da smo se razvijali tako da su nam negativna iskustva i greške važniji nego uspesi.

“Samokritika je uticala na naš um i telo”, zaključio je Ričard Dejvidson, osnivač i direktor “Centra za zdrave umove” na univerzitetu Viskonsin-Medison.

Tokom evolucije ljudi su smatrali da su važniji naši nedostaci, greške i propusti nego naši uspesi, objasnio je.

Dodao je da takav način razmišljanja može da utiče na našu produktivnost i na naše telo i to tako da uzazove razne upale, hronične bolesti i da ubrza starenje.

To, međutim, nije kraj priče, jer samokritika može da se promeni u priliku da učinimo nešo što bi moglo doprioneti ličnom napretku.

Sija Kuper je “loša majka” i ponosna je na to

A na pitanje zašto smo mi tako strogi prema sebi, naučnici objašnjavaju da kada načinimo grešku u stranju smo da primetimo da smo aktivirali mehanizam koji prati rad našeg uma i ponašanje.

“To nam pomaže da primetimo naše greške i propuste. U nekim slučajevima kada je naš integritet ugrožen bitno je da nam naš um kaže šta je važno i šta je dobro, a sta je loše i da naš um može da razdvoji dobro od lošeg”, poručuju.

Izvor: Tanjug

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar