Đavo je u detaljima: Kako da razlikujete PRAVI i LAŽNI osmeh?

Stručnjaci razlikuju tri osnovne vrste osmeha

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Freepik./Racool_studio

Kroz osmeh izražavamo emocije, različita raspoloženja, ali ih koristimo i da sakrijemo svoja prava osećanja.

Stručnjaci smatraju da sve osmesi mogu svrstati u tri osnovne kategorije.

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs

Pogledajte u čemu su glavne razlike:

Duchenne osmeh

Ovaj osmeh se u jednom istraživanju naziva i nagradni osmeh kao i osmeh istinskog uživanja. To je zaista istinski osmeh, prepoznatljiv po načinu na koji dopire do očiju osobe.

“Osmesi istinskog uživanja su oni koji imaju nasmejani mišić koji podiže uglove usana, ali i aktiviraju se mišići oko oka”, objašnjava doktor Dejvid Macumoto.

Foto/Pixabay/Shahid Shafiq

Ono što mišiće oko očiju čini nasmešenim je da se obrazi podignu, napravi se sjajni izgled obraza, nekim ljudima nabora se koža oko očiju i istegnu se kapci oka, napominje Macumoto.

Ovi osmesi odnose se na izražavanje pozitivnih emocija kao što su uzbuđenje i zabava.

Društveni osmeh

Društveni osmesi mogu se nazvati i neosećajni ili prigodni.

Društveni osmesi ili osmesi bez uživanja ne aktiviraju očne mišiće, napominje Macumoto. Smatrajte ovakav izraz lica kao pomalo napet osmeh, obično bez pokazivanja zuba, onakav kakav biste pružili nekom u društvenoj situaciji gde ste uspostavili kontakt očima.

Iako nisu nužno najoriginalniji, oni igraju važnu ulogu kao zajednička ljubaznost, i njima pokazujemo otvorenost prema ljudima oko nas i opštu susretljivost.

Foto/Pexels.com/Andrea Piacquadio

Dominantni osmeh

Ovaj osmeh se koristi za upravljanje društvenom hijerarhijom i statusom.

Kod ove vrste osmeha podižu se obrve i obrazi, slično Duchenne osmehu, ali sam osmeh gubi svoju simetriju i više liči na podsmeh. Tamo gdje se Duchenne osmesi pa čak i društveni osmesi smatraju znakom ugodnosti i pozitivnosti, dominantni osmesi definitivno nisu. Povezani su sa superiornošću, samopouzdanjem i hvalisanjem.

Foto/Unsplash/ KAL VISUALS

Razlika između pravog i lažnog osmeha

Iako svaki osmeh zahtijeva stezanje mišića oko usta, najveća se razlika vidi u mišićima oko očiju, nazvanih orbicularis oculi. U istinskom osmehu događa se kontrakcija tih mišića pa se povlači koža uz oči, a prepoznatljiva je i “iskra” koja se pojavljuje u pogledu.

S druge strane, kod forsiranja osmeha prisutan je rad mišića u svakom obrazu koji se nazivaju risorus. Time se usne formiraju u pravi oblik smeška, ali izostaje stezanje mišića oko očiju.

Izvor: Objektiv.rs, 24sata.hr

Komentari (0)

Ostavite komentar

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!