Danas se opštini Dvor, na reci Uni obeležava 25. godišnjica vojne akcije “Oluja” u kojoj je iz Hrvatske proterano više od 250.000 Srba, dok je ubijeno najmanje 1.800. Progon našeg naroda sa vekovnih ognjišta u Hrvatskoj se slavi kao Dan pobede.
Predsednik opštine Dvor Nikola Arbutina ukazuje i danas, dve i po decenije od tih događaja, da je za opstanak Srba u toj opštini i u Hrvatskoj uopšte neophodno da Hrvatska radi na dobrim odnosima sa Srbima u toj zemlji I sa Srbijom.
Arbutina je podsetio da je na teritoriji opštine Dvor po popisu 1991. živelo 1.555 stanovnika, od kojih samo 420, prema podacima UNHCR, nije napustilo svoja ognjišta.
“To jasno pokazuje šta je značio rat od 1991-1995”, rekao je Arbutina za Tanjug.
Prema njegovim rečima, najveći povratak pripadnika srpske zajednice posle rata dogodio se u periodu između 1998. i 2001. godine, ali su se oni suočili sa egzistencijalnim problemima.
Nisu se, kaže, snašli, pa se jedan deo vratio u Srbiju ili otišao prema trećim zemljama, dok se onaj koji je ostao okrenuo poljoprivredi kao osnovnom zanimanju.

Posle Oluje, naime, nijedna firma više nije radila u Dvoru, gde je ranije 1.700 ljudi radilo u proizvodnjoj i u uslužnoj delatnosti.
Na pitanje da li očekuje da će se poboljšati odnosi Hrvatske prema Srbima, nakon prisustva predstavnika Srba u Hrvatskoj Borisa Miloševića obelezavanju 25. godišnjice operacije “Oluja” u Kninu, po prvi put, inače, Arbutina je rekao da nije bio uključen u taj dogovor I pregovore, te da ne može da govori o očekivanjima.
Međutim, ukazao je da je stav građana Dvora po tom pitanju podeljen, imajući u vidu ranija iskustava i činjenicu da nije bilo većeg napretka u hrvatsko-srpskim odnosima.
Na pitanje šta je potrebno opštini Dvor da Srbi ostanu da žive u njoj, kazao je da bi hrvatska vlada, ovoj siromasnoj opštini trebalo da pomogne.
Podsetio je da opština ima jedan prirodni resurs, a to su šume.
Kada bi vlada nekom administrativnom merom propisala da 30 odsto drvne mase ostane na području opštine, da firme koje rade i koje su u njoj prijavljene ovde mogu dobiti pod određneim uslovima tu masu, onda bi položaj opštine bio znatno bolji, smatra Arbutina.
Ukazao je da u opštini Dvor živi većinom starije stanovništvo, kako srpsko, tako i hrvatsko, i da bi moglo da usledi poslednje, i definitivno, iseljavanje sa ovog prostora, ako ne dođe do značajnih promena u podsticaju poljoprirede.
Prema najavi, današnjoj komemoraciji za 64 pacijenta psihijatrijske bolnice u Petrinji, koji su tokom Oluje ubijeni u Dvoru, prisustvuje predsednik SDS S Milorad Pupovac.
Pre pet godina, u Dvoru je održana proslava 20. godišnjice završetka Oluje, pod visokim pokroviteljstvom tadašnje predsednice Hrvatske Kolinde Grabar Kitarović, a u “znak sećanja na dugo očekivano oslobođenje”, kako su to definisale hrvatske vlasti.
Večernji: Nije bilo prisile na Miloševića da ide u Knin
Nije bilo nikakvih prisila da potpredsednik hrvatske Vlade, Srbin Boris Milošević, ove godine, po prvi put, dođe na obeležavanje godišnjice akcije Oluja, niti je bilo uslovljavanja da ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, kao recipročan potez, ide u selo Grubore da položi vence srpskim žrtvama, piše zagrebački Večernji list.
Kako se navodi, kada je Milošević potvrdio dolazak u Knin, predsednik Vlade Andrej Plenković mu je rekao da ceni tu odluku i da misli da je ispravna, a učešće penzionisanom hrvatskom generalu Ante Gotovini predložio je ministar Medved i Milošević je time, kako piše Večernji, bio vrlo zadovoljan.
List tvrdi da je Milošević rekao da sve što kaže general on može da potpiše.
Kako se navodi, saradnici Plenkovića su rekli da će njegov govor u Kninu biti jak, a da sve ovo radi sa uverenjem da neke stvari “moraju da se prelome”.
Komentari (0)