Koliko su današnji mobilni telefoni rizični za nastanak BAKTERIJA i kako održavati njihovu HIGIJENU?

Površina ekrana mobilnog uređaja je odraz nečije svesti o čistoći

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto/Pixabay.com/stevepb

Savremeni mobilni telefoni nisu toliko rizični za nastanak mikroba.

U poređenju sa brojem mikroba na ljudskim rukama, mogli bismo reći da je njihov broj na mobilnim telefonima zanemarljiv.

Ipak i ta mala količina bakterija, posebno u današnje vreme, trebalo bi redovno da se suzbija, kako se mikrobi ne bi nagomilali.

Za zdravog čoveka koji koristi mobilni telefon u svom domaćinstvu, klice na njemu ne predstavljaju opasnost, kaže Markus Egert, profesor mikrobiologije i higijene na nemačkom univerzitetu Furtvangen.

Foto/Pixabay.com/Bru_nO

“Savremene pametne telefone karakterišu glatke površine, zbog čega se na njih lepi manji broj bakterija. Na takvim površinama nemaju čime da se hrane, pa ne uspevaju da se razmnožavaju. Broj bakterija koji se nalaze na tasterima starih mobilnih telefona bio je mnogo veći“, objasnio je Egert.

Dodaje da način i mesta na kojima koristite svoj mobilni telefon utiču na to koliko se mikroba nagomilalo na njemu.

“Površina smartfona je odraz svesti korisnika o higijeni. Svi oni koji retko peru ruke, koriste pametne telefone dok jedu i nose ih sa sobom u toalet ili kupatilo, rizikuju znatno veći broj mikroba na svom uređaju nego oni koji to ne rade“, kaže Sebastian Kloes iz nemačkog Bitcoma.

Količina mikroba koja se zalepi na njenu površinu takođe zavisi od stanja vašeg pametnog telefona.

“Bakterije i virusi posebno dobro prianjaju uz ogrebotine”, upozorava Kloes.

Ranija istraživanja otkrila su različite vrste bakterija i virusa na telefonima. Uobičajeno je da nalazimo bakterije koje žive na našoj koži, u disajnim putevima, kao i bakterije koje žive u izmetu. I dok su većina bakterije od kojih se nećemo razboleti, nisu sve potpuno bezopasne. Razne studije su pokazale da E. coli, MRSA i streptokoke žive na mobilnim telefonima.

Foto/Pixabay.com/horacio30

U nekim slučajevima morate da budete izloženi hiljadama mikroba da biste se razboleli, pa samo njihovo prisustvo na moblnim telefonima ne mora nužno da bude zabrinjavajuće.

Proizvođači pametnih telefona, kao što su Apple i Samsung, na svojim veb stranicama nude uputstva i savete za njihovo čišćenje. Preporučuje se da uređaj pre čišćenja isključite, pa obrišete mekom krpom od mikrovlakana. Ako je mobilni telefon jako prljav, savetuju čišćenje mekom vlažnom krpom na kojoj je malo sapuna.

Egert kaže da mobilni telefon, koji nije previše prljav, ne treba dezinfikovati, jer se koronavirus uklanja i običnim sapunom. Upozorava da sredstva za čišćenje, poput sredstava za čišćenje stakla ili čistača na bazi alkohola, mogu da oštete premaz koji odbija masnoću na ekranu smartfona.

Koliko često čistite svoj pametni telefon zavisi i od toga kako ga koristite, kaže Bernd Glasl iz Nemačke asocijacije industrije deterdženata i lične higijene.

Ako često putujete, ako srećete puno različitih ljudi ili koristite telefon u vašoj kuhinji, definitivno bi  trebalo češće da ga čistite.

Izvor: Objektiv.rs, 24sata.hr

Komentari (0)

Ostavite komentar

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!