Tokom letnjih vrućina vode se prave “borbe” oko uključivanja klima uređaja na poslu, kod kuće, u kolima i prevozu. Jednima prija, drugima smeta, ali kroz reakciju na hladan vazduh možemo da utvrdimo kakvo nam je zdravstveno stanje, kažu lekari.
Oni kojima klima izazove kijavicu i curenje nosa, nisu uvek preosetljivi i “svileni” kako se misli.
“Ako nos reaguje na klima uređaj, to ponekad nije loše. Često je to znak dobrog imuniteta, jer se nos brani od hladnoće i prljavštine iz vazduha”, objašnjava za Objektiv dr Srđan Milićević, otorinolaringolog.

U klima uređajima se sakupljaju bakterije, gljivice, buđ, prašina, grinje, dlake, a sve to može da dovede do niza bolesti, a najpre infekcija disajnih puteva.
“Zbog toga je bolje izbaciti kroz sekret bakterije koje su loše za naše zdravlje i pročistiti nos kijanjem. Ukoliko nemamo nikakvu reakciju na klimu, može da se desi da sve štetne materije iz okoline zadržimo u svojoj sluznici”, kaže dr Milićević.
Kako kaže naš sagovornik, naš nos je filter koji pokušava da izbaci sve što mu smeta.
“Kroz njega prođe 10.000 litara vazduha dnevno. Sve što udahnemo, nos očisti, ovlaži i zagreje. Bilo šta što ne prija, nos pokušava da isfiltrira i izbaci.”
Naravno, treba obratiti pažnju na to koliko su simtomi kao što su kijanje i sekret zbog klime izraženi, naročito kada je prostor centralno klimatizovan.
” Razlog za javljanje simtoma mogu da budu neodržavani ventilacioni sistemi, loši sistemi grejanja i hlađenja. Zbog toga je važno da se da se sistemi za klimatizaciju čiste redovno i da se filteri menjanju”, kaže naš sagovornik.
Piše: Aleksandra Vasić
Preuzimanje teksta ili delova teksta dozvoljeno isključivo uz navođenje izvora i linka ka stranici Objektiv.rs
Komentari (0)