Na prvi pogled, reč je o sasvim običnim metalnim stubićima koji služe da spreče nepropisno parkiranje. Međutim, u rukama francuskog umetnika Le Ciklopa, oni postaju nešto sasvim drugo,živopisni likovi nalik LEGO figurama, koji prolaznicima izmamljuju osmeh i menjaju način na koji doživljavaju gradski prostor.
Njegov projekat pod nazivom “Angry L’éGO“ već godinama privlači pažnju širom Francuske. Pomoću žute boje u spreju i pažljivo dizajniranih stikera, Le Ciklop transformiše zaboravljene delove urbane infrastrukture u duhovite karikature sa izraženim emocijama – od ljutnje i iznenađenja do radosti i zbunjenosti. Ono što je nekada bio neprimetan stubić, sada postaje mali umetnički lik koji “posmatra“ prolaznike i unosi dozu mašte u svakodnevni život.
Kiklopi kao inspiracija
Iza pseudonima Le Ciklop krije se francuski umetnik Olivije Dond, rođen 1968. godine. Njegov zaštitni znak su jednooki likovi inspirisani kiklopima iz grčke mitologije, po kojima je i dobio umetničko ime. Još od sredine 2000-ih godina umetnik istražuje mogućnosti da svakodnevnim predmetima udahne ličnost“, pretvarajući ih u likove koji deluju kao da su oživeli usred gradskih ulica.
Serija “Angry L’éGO“ nastala je oko 2014. godine, kada je Le Ciklop prepoznao sličnost između oblika uličnih stubića i čuvenih žutih LEGO figurica. Umesto da koristi zidove kao platno, odlučio je da se okrene objektima koje ljudi svakodnevno zaobilaze ne obraćajući pažnju na njih. Tako su nastali mali urbani junaci koji se mogu pronaći u gradovima poput Pantina, Kolomba, Montruja i drugih francuskih mesta.
Posebnu zanimljivost predstavlja činjenica da su prvi radovi nastajali gotovo gerilski. Umetnik je razvijao posebne šablone kako bi jedan stubić mogao da transformiše za svega nekoliko minuta. Vremenom je njegov rad postao toliko prepoznatljiv da su ga pojedini gradovi počeli zvanično angažovati za oslikavanje javnog prostora, čime je projekat prerastao iz spontanog uličnog eksperimenta u priznatu formu javne umetnosti.
Umetnost na trotoaru
Le Ciklop ističe da mu nije cilj da kritikuje grad ili da skreće pažnju agresivnim intervencijama. Naprotiv, njegova umetnost nastoji da unese humor, poeziju i osećaj iznenađenja u svakodnevicu. Njegovi radovi podsećaju da umetnost ne mora da bude smeštena isključivo u galerijama i muzejima, već može da nastane na trotoaru, pored pešačkog prelaza ili na mestu koje svakodnevno prolazimo ne primećujući ga.
U vremenu kada su gradski pejzaži često uniformni i predvidivi, projekat “Angry L’éGO“ pokazuje kako kreativnost može promeniti percepciju prostora. Jedan običan stubić postaje lik sa karakterom, a obična šetnja gradom pretvara se u potragu za skrivenim umetničkim detaljima.
View this post on Instagram







Komentari (0)