Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski izjavio je danas da ta zemlja očekuje finansijsku podršku za nabavku borbenih aviona, uključujući modele “Saab JAS 39 Gripen” i “Dassault Rafale”, upozorivši da bi blokada evropske pomoći mogla da uspori isporuke oružja ukrajinskim snagama.
Takođe je zapretio vojskom “odgovornoj osobi” koja blokira slanje pomoći, za koju se može pretpostaviti da je mađarski premijer Viktor Orban.
Zelenski je naveo da je sa ukrajinskim zvaničnicima razgovarao o potrebi da se obezbedi avansno finansiranje za buduće isporuke aviona.
– Znate da moramo imati unapred obezbeđena sredstva sa ukrajinske strane za buduću avijaciju, za Gripene i Rafale – rekao je Zelenski.
On je izrazio nadu da u Evropska unija neće biti blokirana finansijska pomoć namenjena Ukrajini.
– Nadamo se da jedna osoba u Evropskoj uniji neće blokirati 90 milijardi, odnosno prvu tranšu od 90 milijardi, i da će ukrajinski vojnici dobiti oružje – rekao je ukrajinski predsednik.
Zelenski je dodao da bi, u suprotnom, mogao javno da ukaže na odgovornu osobu.
– U suprotnom ćemo dati adresu te osobe našim Oružanim snagama, našim momcima, pa neka ga pozovu i razgovaraju s njim na svom jeziku – poručio je Zelenski.
On je ponovio da je za realizaciju planirane nabavke borbene avijacije neophodno unapred obezbediti finansijska sredstva.
Zelensky:
We’ll give Orbán’s address to our Armed Forces — let them call him and speak to him in their own language. pic.twitter.com/FERRjixthA
— Clash Report (@clashreport) March 5, 2026
BONUS VIDEO:







Komentari (0)