Američki predsednik Donald Tramp ugostiće danas ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog na svom imanju Mar-a-Lago na Floridi.
Zelenski na sastanak stiže nakon što je ranije ove sedmice predstavio revidirani mirovni plan od 20 tačaka čiji je nacrt objavio nakon pregovora Kijeva s američkom stranom i prvi put pomenuo mogućnost povlačenja iz Donbasa.
Zelenski spreman da odustane od NATO u zamenu za garancije: Mnogo toga može da se reši pre Nove godine
Zelenski je ponudio da Ukrajina odustane od nastojanja da uđe u NATO.
To piše britanski Gardijan koji navodi da time ukrajinski predsednik pokušava da pokaže spremnost da se dođe do sporazuma.
Navodi se da Zelenski i njegovi evropski saveznici insistiraju na bezbednosnim garancijama “nalik Članu 5 (Povelje NATO)” koje bi pružili Evropa i SAD, što se odnosi na osnivački princip Alijanse da napad na jednu zemlju članicu treba da se smatra napadom na sve.
Zelenski je pred sastanak sa Trampom na Floridi poručio da Kijev čini sve kako bi okončao rat sa Rusijom, ali da će konačno obezbeđivanje mira zavisiti od partnera Ukrajine.
– Ovo su neki od diplomatski najaktivnijih dana u godini i mnogo toga može da se reši pre Nove godine i mi činimo sve da se to desi, ali da li će odluka i biti zavisi od naših partnera – napisao je Zelenski na Telegramu.
On je dodao da ukrajinski partneri treba da pojačaju pritisak na Moskvu “kako bi Rusi osetili posledice sopstvene agresije”.
BONUS VIDEO







Komentari (0)