Naučnici veruju da su otkrili da možda ima neke koristi od gasova. Međutim, previše gasa ili gasa koji se javlja sa drugim simptomima može ukazivati na osnovno zdravstveno stanje.
Nedavna istraživanja na životinjama sugerišu da vodonik-sulfid — jedna od glavnih komponenti smrdljivog gasa, onaj koji mu daje miris “pokvarenog jajeta” — može da pruži neke zdravstvene beneficije kod ljudi, od sprečavanja srčanih bolesti do otkazivanja bubrega.
Jedna studija iz 2014. koju je sproveo zajednički istraživački tim na Univerzitetu Ekseter u Ujedinjenom Kraljevstvu i Univerzitetu Teksas pruža veliku podršku ideji da bi miris vodonik-sulfida mogao biti dobar za vas.
Studija se zasnivala na ideji da bi mitohondrije, deo vaših ćelija koji pomažu u proizvodnji energije, mogli imati koristi od ovog gasa.
U ovoj studiji, istraživači su primetili da kada ćelije u arterijama ili venama dožive oštećenje ili stres povezan sa određenim uslovima, ove ćelije koriste sopstvene enzime tela za stvaranje vodonik-sulfida.
Ovaj gas zatim omogućava ćeliji da bolje reguliše oksidativni stres često uzrokovan ovim uslovima, što na kraju dovodi do upale koja može ubiti ćeliju.
Ali kako stanje postaje teže, mitohondrije ne mogu da proizvedu dovoljno gasa da održe korak, a bolest nastavlja da se pogoršava.
Istraživači su stoga odlučili da testiraju teoriju: može li izlaganje ćelija veštačkom vodonik-sulfidu pomoći u održavanju jakih mitohondrija i sprečavanju pogoršanja bolesti?
Dakle, stvorili su jedinjenje koje su nazvali AP39 koje je oponašalo vodonik sulfid. Zatim su tome izložili ćelije u krvnim sudovima.
Rezultat?
AP39 je bio jednako dobar kao prirodni vodonik sulfid u pomaganju mitohondrijama da se zaštite od bolesti.
Rani rezultati sugerišu da je do 80 procenata mitohondrija izloženih AP39 sačuvano gasom. Ovo bi moglo imati dalekosežne efekte na mnoga stanja povezana sa smrću ćelija uzrokovanom funkcijom mitohondrija.
Potrebno je uraditi više istraživanja o interakcijama AP39/vodonik sulfida sa drugim sistemima tela, ali rani rezultati obećavaju.
Ovaj rezultat nije bio samo sreća. Iste godine, tim koji uključuje neke od istih istraživača takođe je otkrio Pouzdani izvor da AP39 štiti mitohondrije od oštećenja izazvanih upalom.
Rane kliničke studije o AP39 rađene su samo na životinjama. Evo šta istraživanja sugerišu da bi jedinjenje moglo da uradi kod ljudi:
- Niži krvni pritisak. Studija iz 2015. godine otkrila je da AP39 može učiniti zidove krvnih sudova manje krutima.
- Sprečavanje srčanog i moždanog udara. Studija iz 2018. godine sugeriše da AP39 može da proširi krvne sudove i učini ih da efikasnije pumpaju krv, što može da leči srčani udar ili smanji šanse za moždani udar.
- Poboljšavanje zdravlja bubrega. Studija iz 2016. godine sugeriše da AP39 može da leči bubrege oštećene upalom.
- Zaštita mozga. Studija iz 2015. godine sugeriše da AP39 može zaštititi mozak od oštećenja nakon srčanog udara. Studija iz 2016. godine sugeriše da može sprečiti demenciju ili Alchajmerovu bolest.
- Smanjuje efekte starenja. Studija iz 2018. godine sugeriše da AP39 može zaštititi ćelijske strukture koje vremenom slabe.
Ideja u centru svih ovih studija je da vodonik sulfid smanjuje efekte oksidativnog stresa na ćelije. Ovo im pomaže da ostanu jaki i duže traju.
Komentari (0)