Budući da 40,4 procenta visokoškolskih ustanova, odnosno njih 46 od ukupno 114, nije odgovorilo na upit Ministarstva prosvete u vezi sa organizovanjem nastave na fakultetima, prosvetna inspekcija je u petak, 21. marta, poslala najavu nadzora nad radom ovih ustanova, saopštilo je juče resorno ministarstvo.
Inspekcija će svoj rad, kako je pojasnilo Ministarstvo prosvete, u skladu sa Zakonom o inspekcijskom nadzoru, početi danas, 25. marta i njime će se „utvrđivati zakonitost postupanja u radu visokoškolskih ustanova”, piše Politika.
„Podsećamo da su četiri visokoškolske ustanove obavestile ministarstvo da su donele odluke o štrajku – Elektrotehnički fakultet, Fizički fakultet i Medicinski fakultet Univerziteta u Beogradu (UB), kao i Medicinski fakultet Univerziteta u Novom Sadu, te će i u ovim ustanovama biti izvršen inspekcijski nadzor radi utvrđivanja zakonitosti postupanja tokom štrajka”, ukazali su iz ministarstva.
Tokom nadzora Medicinskog fakulteta UB, nadležni iz ministarstva navode da su utvrđene nezakonitosti poput neobezbeđivanja minimuma procesa rada koji podrazumeva realizaciju ispita i konsultativnih oblika nastave.
„Medicinskom fakultetu će zapisnikom biti naložene mere sa rokom od tri dana da otkloni nezakonitosti”, tvrde u ministarstvu.
Ministarstvo je u saopštenju navelo da je 68 ustanova visokog obrazovanja (59,6 procenata) 18. marta odgovorilo na upit ministarstva. „Njih 38 (33,3 odsto) nas je zvanično obavestilo da zbog blokada neformalnih grupa studenata ne izvode predavanja. Nakon ovoga, ministarstvo je 18. i 19. marta uputilo dva dopisa u kojima ih podseća na odredbe Zakona o visokom obrazovanju kojim se utvrđuju poštovanje ljudskih prava i zabrana diskriminacije, obezbeđivanje kvaliteta i efikasnosti studiranja, nepovredivost prostora visokoškolske ustanove i zabrana njegovog korišćenja za aktivnosti koje nisu povezane sa obrazovanjem. Takođe i zabrana političkog i stranačkog delovanja na visokoškolskoj ustanovi, obaveza visokoškolske ustanove da organizuje predavanja i druge oblike nastave za sve studente, odgovornost rektora da pismeno obavesti dekana ukoliko postupa protivno zakonu, prava i odgovornosti zaposlenih, prava i obaveze studenata, kao i disciplinska odgovornost studenata. Ovim dopisima smo im, takođe, skrenuli pažnju na zakonom utvrđena obavezna postupanja organa poslovođenja visokoškolske ustanove u slučajevima kršenja naznačenih odredbi”, objašnjavaju u ministarstvu.
Ministarstvo prosvete će, napominju, sprovođenjem nadzora težiti da obezbedi potpuno poštovanje Ustava i zakona Republike Srbije i omogućavanje ostvarivanja prava svih aktera u visokom obrazovanju, a najpre studenata.
Protesti, blokade fakulteta i saobraćajnica, odavanje pošte za 16 žrtava pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu i juče su nastavljeni u više gradova u Srbiji. Neformalne organizacije Udružena prosveta Srbije i Udruženi roditelji Srbije protestovali su ispred Ministarstva prosvete, a podržali su ih studenti blokaderi. Predstavnici organizatora izneli su zahteve, među kojima su podrška zahtevima studenata u blokadi i prosvetnih radnika i uvid u dokumentaciju u vezi sa procesom sprovođenja digitalizacije u obrazovanju jer, kako su naveli, „sumnjaju na korupciju”. Naveli su i da je Ministarstvo prosvete okrenulo leđa prosvetnim radnicima i traže da bude zatvoreno sve dok ne ispuni njihove zahteve. Zahtevi studenata u blokadi su objavljivanje celokupne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice, odbacivanje optužbi protiv uhapšenih i privedenih studenata, aktivista i građana na prethodnim protestima povodom tragedije u Novom Sadu, podnošenje krivičnih prijava protiv svih napadača na studente, profesore i građane i povećanje budžeta za fakultete za 20 odsto.
Isplata zarada zaposlenima u blokadi
Na sednici Vlade Republike Srbije juče je usvojen zaključak o isplati zarada zaposlenima na visokoškolskim ustanovama koje su u blokadi i štrajku. Naime, kako je saopštilo Ministarstvo prosvete, usvojen je zaključak kojim je utvrđeno da će visokoškolskim ustanovama koje su u blokadi, odnosno na kojima se ne izvode predavanja i ispiti na svim akreditovanim studijskim programima na kojima su upisani studenti koji se finansiraju iz budžeta, uplaćivati deo sredstava namenjen za plate nastavnog osoblja, a za poslove naučnoistraživačkog, stručnog, odnosno umetničkog rada nastavnika i saradnika, kao i pun iznos sredstava namenjen za plate nenastavnog osoblja.
Komentari (0)