Savršeno otkriće: Plastika koja se rastvara u moru za nekoliko sati

Kada se zakopa u tlo, ova plastika se potpuno razlaže za oko deset dana, oslobađajući fosfor i azot

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Unsplash/Louis Hansel

Zagađenja izazvana bacanjem plastike predstavljaju ogroman ekološki izazov, ali Japan je izgleda pronašao rešenje koje menja igru. Istraživači sa RIKEN-a i Univerziteta u Tokiju razvili su inovativnu plastiku koja se rastvara u morskoj vodi, za samo nekoliko sati. Za razliku od konvencionalnih plastika, koje ostaju u prirodi vekovima, ovaj materijal se razlaže na svoje prirodne čestice, ne ostavljajući štetne mikroplastike iza sebe.

Još impresivnije je to što je ova plastika jednako jaka i svestrana kao i tradicionalne plastike, što je čini praktičnom alternativom za različite primene.

Međutim, to nije sve. Kada se zakopa u tlo, ova plastika se potpuno razlaže za oko deset dana, oslobađajući nutrijente poput fosfora i azota koji poboljšavaju zdravlje zemljišta. To znači da ne samo da se bori protiv zagađenja mora, već i doprinosi održivoj poljoprivredi.

 Plastično zagađenje predstavlja jednu od najvećih pretnji za životn u sredinu, naročito za okeane, gde plastika može ostati u vodi i zemlji godinama, čak i decenijama. Mikroplastika koja nastaje raspadom većih plastičnih predmeta može se naći u morskim organizmima i kasnije u ljudskoj ishrani.

 Tradicionalne plastike, kao što su PET (polietilen tereftalat) i PVC (polivinil hlorid), mogu ostati u životnoj sredini i do 500 godina. Razgradnja ovih materijala u prirodi je veoma spora, a tokom tog procesa mogu se osloboditi toksične hemikalije.

 Novi materijali, kao što su plastični polimerni materijali koji se razlažu u prirodi, postaju sve češći predmet istraživanja. Biodegradabilni materijali mogu doprineti smanjenju zagađenja, ali je potrebno obaviti dalja istraživanja kako bi se osiguralo da ovi materijali zaista ne ostavljaju negativne posledice po ekosisteme.

 Plastika koja se razlaže u tlu oslobađa nutrijente koji mogu biti korisni za zemlju. Fosfor i azot su ključni za rast biljaka, ali u prekomernim količinama mogu izazvati zagađenje voda. Ovakva plastika, koja omogućava kontrolisano otpuštanje tih materijala, može doprineti održivoj poljoprivredi.

Ovaj napredak predstavlja potencijalnu revoluciju u borbi protiv plastičnog zagađenja i može otvoriti put za bolje rešenje ekoloških problema u budućnosti.

Izvor: Objektiv.rs

Komentari (0)

Ostavite komentar

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!