Američki predsednik Donald Tramp razmatra povlačenje značajnog broja američkih vojnika iz Nemačke i njihovo premeštanje u istočnu Evropu, prenosi britanski Telegraf.
Ovaj potez, koji bi mogao dodatno zategnuti odnose između Vašingtona i Evrope, navodno uključuje preseljenje oko 35.000 pripadnika američkih snaga.
Mađarska kao potencijalna nova baza
Posebnu pažnju izaziva mogućnost da Mađarska, koja održava bliske odnose sa Rusijom, postane nova lokacija za američke trupe. Mađarski premijer Viktor Orban, poznat kao saveznik Vladimira Putina i jedan od najglasnijih kritičara sankcija EU protiv Moskve, nedavno je uložio veto na zajedničku izjavu EU o jačanju podrške Ukrajini.
Izvori bliski Trampovoj administraciji navode da je američki predsednik nezadovoljan evropskim “pritiskom na rat” i zahteva da evropske zemlje preuzmu veći deo troškova za sopstvenu odbranu. Trenutno je oko 160.000 američkih vojnika stacionirano van teritorije SAD, a Nemačka je domaćin velikog broja njih.
Trampova administracija planira da preusmeri američko vojno prisustvo ka članicama NATO-a koje su povećale izdvajanja za odbranu, približavajući se cilju od 2% BDP-a. Tokom svog prvog mandata, Tramp je više puta kritikovao evropske saveznike zbog neuspeha u ispunjavanju tog cilja, tvrdeći da je teret nepravedno prebačen na Sjedinjene Države. Nedavno je čak sugerisao da SAD možda neće braniti saveznike koji ne ispunjavaju svoje obaveze u vezi s troškovima odbrane.
Raniji pokušaji povlačenja trupa
Ovo nije prvi put da Tramp razmatra povlačenje vojnika iz Nemačke. Tokom prvog mandata, naredio je povlačenje oko 12.000 vojnika, ali je njegovu odluku poništio Džo Bajden nakon pritiska iz Kongresa. Nemačka je domaćin nekoliko ključnih američkih vojnih baza, uključujući i Ramštajn, sedište američke Evropske komande.
Strahovi od mogućeg povlačenja američkih snaga iz Evrope prisutni su već neko vreme. Kristof Hojzgen, predsedavajući Minhenske bezbednosne konferencije, upozorio je na mogućnost “masovnog povlačenja američkih trupa iz Evrope”, dok je američki potpredsednik Džej Di Vens čak povezao nastavak američkih bezbednosnih obaveza prema Nemačkoj sa stavom Berlina o slobodi govora.
Evropa traži alternative
Evropske zemlje su, zabrinute zbog mogućeg odlaska američkih trupa, pokrenule hitne razgovore o jačanju sopstvene bezbednosti. Dvadeset država razmatra pridruživanje planu britanskog premijera Kira Starmera o raspoređivanju mirovnih snaga u Ukrajini kao delu posleratnog rešenja. Iako Mađarska blokira određene odluke, evropski lideri u Briselu nastavljaju da pružaju podršku Ukrajini.
Portparol američke nacionalne bezbednosti Brajan Hjuz izjavio je da, iako “trenutno nema konkretne najave, američka vojska stalno razmatra preraspoređivanje svojih trupa širom sveta kako bi najbolje odgovorila na postojeće pretnje nacionalnim interesima”.
Komentari (0)