Trgovina ljudima je globalni fenomen, koji se bez izuzetka javlja širom sveta i u svim državama, bez obzira na njihovo društveno uređenje ili ekonomsku razvijenost. Žrtva trgovina ljudima može da bude svako, od deteta do muškaraca, a MUP je na svom Instagram profilu podelio apel kako prepoznati trgovinu ljudima i adekvatno prijaviti.
Primamljivi oglasi za rad u inostranstvu sa visokom zaradom kako muškaraca tako i žena, modeling i raznovrsne promocije u kojima se angažuju mlade devojke u inostranstvu samo su neke od stvari na koje treba posebno obratiti pažnju, a koje su usko povezane sa trgovinom ljudima.
Uvek proveri ponudu
– Ako nešto zvuči previše dobro da bi bilo istinito, verovatno nije! Odličan posao u inostranstvu bez iskustva i ugovora? Prevara. Uvek proveri ponudu! – ističe MUP na svom Instagram profilu.
Zaštita podataka od ključne je važnosti kako biste sprečili da se oni zloupotrebe, a vi dovedete u opasnost. Pa tako, MUP apeluje da ne delite lične podatke sa nepoznatima u koje spadaju:
- Fotografije pasoša
- Adrese
- Brojevi telefona
Takođe, kako ističe MUP, onlajn prijatelj može biti najveća pretnja jer ljudi nisu uvek oni za koje se predstavljaju.
– Ne pristaj na sumnjive sastanke nasamo! Niko nema pravo da ti oduzme slobodu! – piše u apelu MUP-a i dodaje se:
– Ako ti neko ograničava kretanje, uzima dokumenta ili te prisiljava na nešto – to može biti trgovina ljudima!
Kako da prijavite trgovinu ljudima
Zato, ukoliko vidite nešto sumnjivo, MUP apeluje da odmah prijavite. To možete da učinite na sledeće načine:
- Pozivom na broj 192
- Nacionalne linije 0800/100-388.
Poziv je besplatan i dostupan 24/7.
– Jedan poziv može spasiti život! – poručuju iz Ministarstva unutrašnjih poslova.
View this post on Instagram
Šta spada u trgovinu ljudima
Kao oblik teškog i organizovanog kriminala, trgovina ljudima nije ograničena na teritoriju samo jedne zemlje, piše u saopštenju MUP-a.
Ovaj fenomen, obuhvatajući faze vrbovanja, transporta i eksploatacije žrtava, u svojim različitim oblicima, dešava se na teritoriji zemalja porekla, tranzita i krajnjeg odredišta. Žene, deca i muškarci podvrgavaju se raznovrsnim oblicima zlostavljanja i iskorišćavanja kojima se povređuju njihova osnovna ljudska prava.
Žrtve trgovine ljudima najčešće su žene i deca.
Jedan od skorašnjih događaja koji je potresao čitav region, a za koji se sumnja da je reč o trgovini ljudima jeste upravo slučaj u Brčkom gde je u kući u naselju Ivici pronađeno 31 dete.
Postoje tri faze trgovine ljudima i to su vrbovanje, tranzit i eksploatacija.
Prva faza vrbovanja
Prva faza, vrbovanje, prema rečima MUP-a predstavlja načine na koje se vrbuju žrtve trgovine ljudima su veoma različiti, ali je uvek reč o smišljenoj kriminalnoj aktivnosti da se neko dovede u zabludu ili održi u zabludi o rešavanju nekog važnog životnog pitanja (posao, brak, školovanje, angažovanje u kulturi ili sportu, putovanje i slično).
Namamljivanje žrtava putem oglasa za poslove u zemlji i inostranstvu
Prema statistikama MUP-a Srbije, najvidljiviji način namamljivanja žrtava trgovine ljudima je putem oglasa za poslove u zemlji i inostranstvu. To su oglasi nepoznatih kompanija ili lica sa pseudonimima kojima se nudi laka i brza zarada, odlični uslovi rada, u kojima nije bitna neka stručna sprema ili posebna veština (najčešće je reč o poslu konobarice, plesačice, bebi-siterke, branja voća i povrća i slično).
Dodaju, da često prvi kontakti sa trgovcima ljudima koji se bave vrbovanjem dolaze preko bliskih osoba i osoba od poverenja, rodbine, poznanika, komšija i zato žrtve veruju svim lažima i obećanjima o boljem životu.
Šta sve spada u trgovinu ljudima
Postoji nekoliko oblika trgovine ljudima:
- Seksualna eksploatacija i prinudna prostitucija
- Prinudni rad
- Prinudno prosjačenje
- Prinuda na vršenje krivičnih dela
- Trgovina organima (prinudno uzimanje organa radi njihove prodaje)
- Prinudni rad u kući
- Prinudni brakovi
Komentari (0)