Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić uručuje danas, 16. februara 2025. godine, odlikovanja zaslužnim pojedincima i institucijama povodom Sretenja – Dana državnosti Srbije.
Ceremonija dodele odlikovanja počela je u 11 časova.
Ceremonija je počela izvođenjem himne “Bože pravde” u izvođenju muškog ansambla “Istočnik” iz Beograda uz pratnju dela umetničkog ansambla Ministarstva odbrane “Stanislav Binički”.
Svečanosti prisustvuje i patrijarh Porfirije, predsednik Aleksandar Vučić i članovi Vlade Srbije.

Na početku ceremonije odlikovanja prisutnima se obrati predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić.
– Hvala vam što ste danas ovde i drago mi je što na Sretenje, na naš veliki nacionalni praznik možemo da se saberemo, okupimo i donesemo zaključke šta nam je činiti. Sve velike stvari su jednostavne i obično se mogu izraziti u jednoj reči – ili je to sloboda, ili pravda, ili čast, ili dužnost, ili milost, ili nada – rekao je Vučić citirajući Vinstona Čerčila.
Zbog slobode i pravde došlo je do ustanka 1804. godine, podseća on.
– Te reči milost, nada, pravda, bile su razlog donošenja Sretenjskog ustava iz 1835. Reč i dužnost, čast, danas su pokretač svega što radimo u Srbiji. One su temelj svakog našeg napora, one su zajedno sa drugim isto tako jednostavnim pojmovima, istovremeno i zakletva i gorivo, ono što nas opominje i tera napred. Istovremeno u tim jednostavnim, kratkim rečima nalaze se i svi razlozi zbog kojih danas uručujemo najviša državna priznanja onim ljudima koji su ih svojim delom potvrdili, koji su ih ovaplotili, koji su uživali njihovo značenje i ovom društvu dali mnogo više nego što su od njega dobili, a i tražili – rekao je Vučić.
Naglasio je da su te reči takođe danas izuzetno važne i putokaz kojim moramo da se krećemo.
– Putokaz koji su naši preci zacrtali pre 190 godina u Kragujevcu donoseći Sretenjski ustav. Ustav kojim su bile uokvirene potrebe za slobodom i pravdom i kojim je baš zato vlast podeljena na sudsku, izvršnu i zakonodavnu, a svakom pojedincu garantovano pravo na neprikosnovenost ličnosti, pravo na zakonito suđenje, sloboda kretanja i nastanjivanja, pravo na izbor zanimanja, ravnopravnost bez obzira na veru i naciju, a istovremeno ovim ustavom su ukinuti ropstvo i feudalni odnosi -rekao je Vučić.
Nasleđe tog ustava, jednog od prvih liberalnih ustava u Evropi, kako je rekao, čini našu obavezu da slobodi, pravdi, obezbedimo one instrumente koje njih čine nepovredivim, a nas jednakim.
Naglasio je da samo samo takvo društvo, za koje i dalje moramo da se borimo, može da nam donese ostvarenja snova naših predaka, svih onih koji su te proste reči prepoznali kao suštinu za koju vredi podneti svaku žrtvu.
– To ne znači da ćemo da vodimo oštru ili politiku bilo kakvih teških sankcija prema onima koji unutar naše zemlje podržavaju te spoljne napore za rušenje Srbije – istakao je Vučić.
Naprotiv, njima ćemo uvek i u svakom trenutku da pružamo ruku, rekao je Vučić.
– Želeći da ih čujemo, saslušamo, vidimo i razumemo koji su njihovi zahtevi, njihove potrebe, da izađemo u susret koliko je to moguće, ali i sa jednakom odlučnošću da kažemo da država Srbija nema cenu, da država Srbija je postojala, danas je jača i snažnija i biće još jača i snažnija i nikome nećemo dozvoliti da je na bilo koji način i bilo kojim putem ugrozi – poručio je Vučić.
Ističe da je Srbija danas napadnuta od različitih spoljnih sila i poziva na sabornost.
Dodaje da Srbija neće odustati od cilja da Srbija bude najbrže rastuća ekonomija u Evropi.
– Mi od svog cilja da Srbija bude najbrže rastuća ekonomija već ove godine u celoj Evropi nećemo da odustanemo. I radićemo naporno i borićemo se i daćemo sve od sebe, bićemo najbolji u Evropi i niko nas neće na tom putu zaustaviti – poručio je predsednik na ceremoniji u Palati Srbija.
Vučić je prethodno rekao da je iz “velikog sveta” stiglo mnogo toga dobrog, od velikih investicija, radnih mesta, ali i ponešto što svako ko hoće da vidi, prepoznaje s lakoćom.
Kako je dodao, samo oni koji se prave da ne vide, to ne žele da primete.
– Tako, videćete da vam o nasilju ponajviše zahvaljujući tim trendovima i modi koja nam je došla iz velikog sveta, uz mnogo novca, preko različitih socijalnih mreža, primetićete da vam uvek najveći nasilnici govore o borbi protiv nasilja. Videćete da vam o potrebi za očuvanjem i napretkom institucija govore oni koji nemilosrdno gaze pre svega institucije – rekao je Vučić.
On je dodao da se može videti da o razgovorima i demokratiji govore oni koji nikada ne žele razgovore i pregovore, a od demokratije sve priznaju, sem izbora, referenduma i narodne volje.
– Videćete da je sve obrnuto, da je sve postavljeno inverzno-perverzno – rekao je on.
Objasnio je da “Srbija nema cenu, i da će biti još jača i snažnija i da nikome nećemo dozvoliti da je ugrozi”.
– Kada se borite za otadžbinu i za slobodu svoje zemlje onda alternativu nemate, onda morate da budete i hrabriji i jači i snažniji i slobodoumniji nego ikada – rekao je on.
Tvrdi da je Srbija pod najtežim mogućim pritiscima zbog toga što tri godine ne uvodi sankcije Rusiji.
– Sretenjska Srbija, snažna i ekonomski jaka Srbija uspela je sve pritiske da izdrži i danas se vidi koliko je naša politika bila odgovorna. O Srbiji, njenoj budućnosti može da odlučuje samo njeni građani – to je zavet Sretenja, to je Karađorđev zavet – rekao je on.

Prvo odličje uručeno je Džejhunu Bajramovu, šefu azerbejdžandske diplomatije koji je rekao da mu je izuzetna čast i privilegija da primi Orden zastave prvog stepena posle čega se zahvalio predsedniku i članovima vlade.

Ordenom srpske zastave prvog stepena odlikovan je šef Slobodarske partije Austrije u Evropskom parlamentu Harald Vilimski – za naročite zasluge u razvijanju i učvršćivanju saradnje i prijateljskih odnosa između Republike Srbije i Republike Austrije.
Ordenom srpske zastave drugog stepena odlikovan je guverner Jonskih ostrva Janis Trepeklis, koji godinama nesebično pruža podršku srpskoj zajednici na Krfu, kao i Republici Srbiji, a naročito je to činio tokom NATO bombardovanja – za istaknute zasluge u razvijanju i učvršćivanju saradnje i prijateljskih odnosa između Republike Srbije i Republike Grčke.
Sretenjskim ordenom prvog stepena, predsednik Srbije odlikovao je Akademika Miodraga Mateljevića, srpskog matematičara, redovnog člana Srpske akademije nauka i umetnosti i redovnog profesora Matematičkog fakulteta u Beogradu, stručnjaka za kompleksnu analizu u kojoj je postigao značajne rezultate na svetskom nivou. Osnivač je i rukovodilac seminara za Kompleksnu analizu od 1991. godine – za izuzetne zasluge i postignute rezultate u sistemu obrazovanja i nauke, posebno u oblasti matematike.
Vučić je odlikovao i prof. dr Simu Avramovića, pravnika, profesora emeritus i bivšeg dekana Pravnog fakulteta u Beogradu, ambasadora Republike Srbije pri Svetoj Stolici, člana Evropske akademije nauka i umetnosti, kao i Srpskog naučnog društva i Centra za međureligijski i međukulturni dijalog, nosioca ordena pape Pija IX, najvišeg odlikovanje koje Vatikan dodeljuje laicima kao papski viteški orden – za izuzetne zasluge i postignute rezultate u sistemu obrazovanja, posebno u oblasti pravnih nauka.
Među dobitnicima su i prof. dr Slavko Gordić, profesor emeritus Univerziteta u Novom Sadu, pisac, književni kritičar, esejista čije su knjige prevedene na brojne jezike, dugogodišnji glavni i odgovorni urednik Letopisa Matice srpske – za naročite zasluge u očuvanju i promociji kulturne baštine srpskog naroda, posebno u oblasti književnosti, kao i prof. dr Nebojša Arsić, rektor Univerziteta u Prištini sa sedištem u Kosovskoj Mitrovici – za naročite zasluge za Republiku Srbiju i njene građane u naučnoj i prosvetnoj delatnosti.
Orden su dobili i prof. dr Dragan Životić, profesor u penziji sa izuzetnom sportskom karijerom, član reprezentacije Jugoslavije čiji su sportski uspesi obeležili epohu jugoslovenske atletike, a kao univerzitetski profesor i naučnik doprineo razvoju sportskog menadžmenta i nauke o sportu – za naročite zasluge za Republiku Srbiju i njene građane u oblasti sporta, kao i prof. dr Sreto Tanasić, redovni profesor Filozofskog fakulteta u Nišu, lingvista, filolog, dopisni član Srpske akademije nauka i umjetnosti Republike Srpske, predsednik Odbora za standardizaciju srpskog jezika i naučni savetnik i nekadašnji direktor Instituta za srpski jezik Srpske akademije nauka i umetnosti – za naročite zasluge u javnim i prosvetnim delatnostima, posebno u oblasti lingvistike.
U ime Subotičke biskupije, za doprinos razvoju duhovnog života katoličkih vernika u Republici Srbiji, međuverskog i međuetničkog sklada, orden je primio biskup subotički monsinjor Ferenc Fazekaš.
Osnovna škola “Sveti Sava”, Pirot – dobila je orden za naročite zasluge u prosvetnoj delatnosti, povodom 200 godina postojanja, a orden je primila direktorka Mirjana Rančić.
Matična biblioteka “Ljubomir Nenadović”, Valjevo, orden je dobila za naročite zasluge u prikupljanju i očuvanju književnog fonda od istorijskog i kulturnog značaja za Republiku Srbiju i njene građane, u radu koji traje gotovo dva veka, a primila ga je direktorka Violeta Milošević.
Opšta bolnica Pančevo dobila je orden za naročite zasluge u zdravstvenoj delatnosti povodom 195 godina rada, a orden je primio direktor Slobodan Ovuka.
Kad je reč o oblasti umetnosti, evo samo nekih od dobitnika: Nebojša Pajkić, Nada Blam, Oliver Njego…
Za naročite zasluge i postignute rezultate u javnom poštanskom saobraćaju, povodom 185 godina postojanja, orden je dobilo Javno preduzeće Pošta Srbije, a orden je primio vršilac dužnosti direktora Zoran Anđelković.
Najprestižnije priznanje – Orden Karađorđeve zvezde, ustanovljeno je 1904.
Odličje je posthumno dodeljeno posthumno reditelju Miloradu Milinkoviću i biznismenu i filantropu Miodragu Kostiću koji je kao svoju zadužbinu ostavio Palatu nauke. Odličja su preuzeli njihovi naslednici, u ime Milinkovića ćerka Divna, u ime Kostića sin Aleksandar.
Na spisku je 87 pojedinaca i institucija, a odličja se dele u tri kategorije – ordenje, medalje i spomenice. Priznanja mogu biti dodeljena i posthumno pa je zlatnom medaljom danas odlikovan Nikola Krmanović kog je letos u vršenju dužnosti ubio albanski terorista Faton Hajrizi. U ime Krsmanovića, orden je primila uplakana majka Ljiljana.
Odlikovanja su lično primili pripadnici MUP-a, policajac ranjen na dužnosti u napadu Fatona Hajrizija i policajac koji je svojom hrabrošću i predanošću spasao više ljudi iz požara u staračkom domu u Barajevu.
Juče je u Sremskoj Mitrovici, na veličanstvenom svesrpskom skupu aklamacijom usvojena Deklaracija ”Vojvodina je Srbija”, a danas će obeležavanje Sretenja biti upotpunjeno uručivanjem odlikovanja koja će predsednik države dodeliti zaslužnim pojedincima i institusijama.
Dan državnosti je u Srbiji obeležen nizom manifestacija, u znak sećanja na Sretenje 1804. godine, kada je počeo Prvi srpski ustanak i u znak sećanja na dan kada je 1835. godine donet prvi ustav Srbije, poznat kao Sretenjski ustav.
Centralna državna ceremonija Dana državnosti bila je u Orašcu, a u Sremskoj Mitrovici je održan skup pod nazivom “Srećemo se na Sretenje”.
Dan ranije, Sretenjskom akademijom u Banjaluci su Republika Srpska i Srbija prvi put zajedno obeležile Sretenje pod sloganom “Sabornost i ponos”.
Komentari (0)