Kako da se zaštitite od prevaranata koji zloupotrebljavaju veštačku inteligenciju

Ovo je savet stručnih službi, da biste se zaštitili od najrazličitijih online prevara

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Unsplash/Solen Feyissa

FBI je preporučio da se kreira tajna šifra reći koja će biti poznata samo najbližima kako bi se zaštitili od prevaranata koji koriste veštačku inteligenciju da naprave glasovnu poruku u vidu glasovnog klona da zavaraju ljude.

Potvrđeno je da prevaranti koriste AI za sve moguće aktivnosti- da kreiraju lažne medijske profile, poruke i sajtove. Koriste je da naprave lažne fotografije, dokumenta, vozačke dozvole i druga oficijalna dokumenta, državna ili poslovna. Takođe, koriste veštačku inteligenciju da uspostave lažnu živu komunikaciju, ili koristeći klonirani glas najbližih ili prijatelja, zloupotrebljavajući njihove podatke. Sve to koriste ne bi li iznudili novac…

Da bi se zaštitili, sugeriše se da napravite tajnu reč ili frazu u saradnji sa porodicom, i da to bude način identifikacije.

Savetuje se uvođenje porodičnih kodnih reči kao odgovor na novu generaciju prevaranata koji koriste AI tehnologiju za kloniranje glasova, kako bi ciljali voljene osobe. Ovi prevaranti mogu imitirati glasove članova porodice i koristiti ih kako bi prevarili ljude i izvršili finansijske prevare, često uz prijetnje ili lažne hitne situacije.

Da bi se sprečili takvi napadi, savetuje se da porodice uspostave jedinstvene kodne reči koje samo članovi porodice poznaju. Ove reči mogu biti korišćene kao sigurnosni alat u komunikaciji, kako bi se potvrdilo da je osoba koja se javlja zaista onaj ko tvrdi da jeste. Na primer, ako neko pozove i tvrdi da je član porodice, a nije u mogućnosti da izgovori kodnu reč, osoba na drugoj strani može znati da je u pitanju prevara.

Iz FBI-a upozorava da prevaranti sve češće koriste naprednu tehnologiju dubokih laži (deepfake) kako bi stvorili verodostojne snimke i glasove, što znači da će ove metode postati još sofisticiranije u budućnosti. Savetuje se i oprez prilikom deljenja ličnih podataka na mreži, kao i u vezi sa korišćenjem novih tehnologija za prepoznavanje i verifikaciju identiteta.

Izvor: Objektiv.rs

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar