Beograd odgovorio Berlinu – Đurić: “Poštujte princip nemešanja u unutrašnju politiku”

Đurić je reagovao na mešanje nemačkog ministarstva u unutrašnje poslove Srbije

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: TV Pink

Ministar spoljnih poslova Marko Đurić ukazao je danas, nakon objave nemačkog ministarstva spoljnih poslova o studentskim protestima, na princip nemešanja u unutrašnje poslove suverenih zemalja i naglasio da takve izjave mogu da ugroze konstruktivan odnos koji Srbija nastoji da održi sa partnerima.

Đurić je u saopštenju naveo da “tragičan incident u Novom Sadu” predstavlja veliki razlog za zabrinutost i istakao da je Srbija potpuno posvećena sprovođenju temeljne i transparentne istrage kako bi se obezbedili odgovornost i pravda.

– Iako cenimo značaj dijaloga i saradnje sa našim međunarodnim partnerima, poput Nemačke, važno je naglasiti princip nemešanja u unutrašnje političke poslove suverenih i ravnopravnih evropskih država – poručio je Đurič.

Naglasio je da javne izjave u kojima se donose sudovi o unutrašnjim procesima Srbije, bez potpune spoznaje činjenica, “mogu ugroziti međusobno poštovanje i konstruktivan odnos koji Srbija nastoji da održi sa partnerima”.

– Srbija ovom pitanju pristupa sa ozbiljnošću koju zaslužuje, a naše institucije su potpuno sposobne da obezbede pravdu uz poštovanje demokratskih principa. Pozivamo sve partnere da se angažuju sa nama kroz odgovarajuće kanale i na način koji podržava, a ne komplikuje, naše napore da očuvamo zajedničke vrednosti koje svi delimo – poručio je Đurić.

On je naglasio da Srbija ostaje nepokolebljiva u posvećenosti demokratskim principima, vladavini prava i zaštiti ljudskih prava, vrednostima koje su temelj njenog društva i težnji ka članstvu u EU.

Đurić je reagovao na tvit nemačkog ministarstva spoljnih poslova u kojem se navodi da studenti i novinari u Srbiji zahtevaju detaljnu istragu nakon tragedije u Novom Sadu, kada je u padu nastrešnice poginulo 15 osoba.

– Oni moraju da budu u mogućnosti da izraze svoja mišljenja slobodno, bez straha od nasilja ili zastrašivanja. Kao kandidat za EU, očekujemo da se Srbija pridržava vladavine zakona i ljudskih prava – saopštilo je nemačko ministarstvo.

Izvor: k1info.rs

Komentari (0)

Ostavite komentar

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!