U ime kompanije Meridian Tech d.o.o, koja je članica Udruženja priređivača igara na sreću (UPIS) Srbije, dužan sam da reagujem povodom intervjua koji je ministar Tomislav Momirović dao za Radio Televiziju Srbije 29. oktobra.
Izjave date tom prilikom, a koje se tiču industrije igara na sreću u Srbiji, obiluju neistinitim informacijama i predstavljaju tešku uvredu kako za više od 300.000 naših klijenata, tako i više od 60.000 indirektno zaposlenih u našoj delatnosti kroz mrežu od više stotina firmi – dobavljača, 15.000 zaposlenih u industriji igara na sreću i njihovih porodica kao i 120 kompanija koje posluju u ovom sektoru jer se pokušava kreirati kampanja dezinformacija a sa ciljem prikrivanja pravih namera i ciljeva izmena i dopuna Zakona o oglašavanju, koje ministar pokušava nevešto da odbrani.
S obzirom na naše 25-godišnje radno iskustvo u više od 50 tržišta Evrope i sveta, dužan sam da napomenem da Ministarstvo unutrašnje i spoljne trgovine na čijem je čelu g. Momirović, generalno posmatrano, nigde u svetu nema predmetnu povezanost sa materijom igara na sreću niti kapacitete da se ovom tematikom bavi. Umesto toga, ministar iznosi netačne podatke, zasnovane isključivo na njegovim ličnim percepcijama i stavovima, a ni u kom slučaju na stvarnim podacima i činjenicama – iz prostog razloga s obzirom da istima Ministarstvo na čijem je čelu ne raspolaže, niti ima kapacitete da se tom oblašću bavi. Umesto toga, svoje stavove donosi na bazi ličnih doživljaja.
Udruženje priređivača igara na sreću (UPIS) Srbije već više od 15 godina vodi bitku protiv crnog tržišta i svakog oblika nezakonitog rada u našoj delatnosti i naši uspesi u tom segmentu spadaju u sam vrh posmatrano na svetskom nivou, i to pre svega u 3 oblasti:
• Društvene odgovornosti, jer je broj zavisnika od igara na sreću u Srbiji ubedljivo najmanji u Evropi i prema podacima naših referentnih ustanova, ravno je 300 puta manji nego što se ističe u ciljanim i tendecioznim kampanjama koje kreiraju 2 medija u Srbiji
• Broja mesta/objekata u kojima se ilegalno priređuju igre na sreću, koji je sveden na ispod 1% što je izuzetan uspeh. Kada je Udruženje počelo sa radom 2010. godine, broj nelegalnih objekata u Srbiji bio je preko 80%, ali smo uz dugogodišnju saradnju sa nadležnim državnim organima gotovo u potpunosti ukinuli nelegalno tržište – zbog čega su brojni naši predstavnici u više navrata dobijali i pretnje smrću
• Apsolutne zabrane ulaska maloletnim licima, što je učinjeno još 2010. godine internim aktima kompanija članica, čak u vreme kada tako nešto zakon nije ni prepoznavao kao pitanje koje treba uređivati
Već više od godinu dana ukazujemo na problem da se tematikom oglašavanja igara na sreću bavi nereferentno, nenadležno Ministarstvo unutrašnje i spoljne trgovine, kao i da su problemi veliki, kršenja zakona masovna, i da Ministarstvo koje vodi gdin Momirović nikada nije izreklo niti jednu kaznu bilo kome za gotovo svakodnevna kršenja Zakona. Naši apeli da se sve što se tiče igara na sreću kontroliše od strane referentnog ministarstva i Uprave – ostala su bez odgovora.
Takođe, svedoci smo i pojave novih oblika nelegalnog poslovanja koji nisu postojali do pre nekoliko godina, a manifestuju se putem online priređivača koji se predstavljaju kao “crypto investitori”, operateri igara za osobe ispod 18 godina gde se u svim slučajevima u pozadini odigrava nelegalno priređivanje igara na sreću.
Ni na ove pojave, na koje smo blagovremeno i sistematski ukazivali, nismo dobili nikakve odgovore.
Kao odgovor od ministra Momirovića imamo to da nerefentno Ministarstvo, koje ni do sada ništa nije preduzelo povodom ovog problema, predlaže Nacrt zakona u kome je gotovo sve suprotno od onoga što Ministar obrazlaže na medijima.
Ministar najviše vremena govori o navodnom “skidanju” svetlećih reklama sa objekata (što je mera sa kojom se slažemo jer su iste apsolutno preterane jer je naknada za reklamu na javnim površinama najjeftiniji oblik reklamiranja, na šta smo ukazivali), međutim zanimljivo je da to ovaj nacrt zakona ne predlaže kada se detaljno pročita.
Pitamo se da li je ministar uopšte pročitao tekst Nacrta zakona koji nevešto pokušava da odbrani.
Takođe, ministar govori o nepostojećem zakonskom modelu u Evropi u odnosu na igre na sreću, a to je da ako se ekonomija jedne zemlje razvija i nalazi se u stanju rasta (kao sto je slučaj u Srbiji u poslednjih 12 godina), da proporcionalno tome, država treba da nekakvim kvazi-merama osigura da industrija igara na sreću se smanjuje ili ne raste istom brzinom?!
Takvih primera u kapitalizmu nema i žao nam je što je ministar Momirović formirao takav stav, ni na kakvim argumentima utemeljen.
Ako ekonomija jedne zemlje raste, svi subjekti u njoj rastu.
Inače, broj objekata u kojima se priređuju igre na sreću u Srbiji iz godine u godinu je u stalnom opadanju (ponovo suprotno od onoga što ministar ističe) što je opšti trend u Evropi i nije rezultat planske ekonomije, već uobičajenih tržišnih procesa u kapitalističkoj privredi.
U vremenu kada najznačajnije zemlje EU ukidaju sve zabrane u oglašavanju u igrama na sreću kao protivustavne i protivzakonite, nereferentno Ministarstvo unutrašnje i spoljne trgovine, uz lažnu kampanju, donosi Nacrt zakona koji ide u kontra smeru, ne uzimajući u obzir da se time krši i Ustav Republike Srbije.
Dok najveće svetske zvezde kao što su Majkl Džordan, LeBron Džejms, Kristijano Ronaldo, Kevin Durant, Konor MekGregor, Paris Hilton, Ben Aflek, Džejmi Foks, aktivno promovišu legalne priređivače igara na sreću, našim poznatim javnim ličnostima – glumcima i muzičarima se to isto protivustavno zabranjuje.
Na kraju, važno je ponoviti sledeće činjenice:
– Industrija igara na sreću je industrija zabave koja se u Srbiji bavi izradom tehnologije u najvećoj meri
– Dok neko gleda svoj omiljeni tim ili nacionalnu reprezentaciju, lepše je to da radi uz pivo, kokice i tiket.
– Prosečna vrednost uplate tiketa za klađenje u Srbiji iznosi oko 500 dinara.
– Godinama unazad priređivači angažuju kako internet tako i spoljne kontrole, paralelno uz postojanje redovnih kontrola svih nadležnih organa, i gotovo nijedan maloletnik nije u istim pronađen u našim objektima, na šta smo posebno ponosni.
Zapošljavamo preko 1000 softverskih inženjera i proizvodimo najbolju tehnologiju u oblasti igara na sreću na svetu, koju pritom izvozimo na tržišta SAD, EU i Jugoistočne Evrope.
I da, po svim ključnim poslovnim parametrima (društvena odgovornost, stope rasta, kvalitet usluge) Srbija je jedna od globalnih lidera u igrama na sreću i stoji rame uz rame sa Austrijom, Nemačkom, Izraelom i Slovenijom, kao vodećim zemljama iz oblasti tehnologije igara na sreću.
Svoje proizvode izvozimo u preko 40 zemalja širom sveta.
Žao mi je što se ne bavimo proizvodnjom gaziranih pića, šećernih konditorskih proizvoda, mesnih prerađevina, fosilnih goriva, hemijskih aditiva i voleli bismo da jednog dana hotelska industrija iz Srbije ili proizvođači ženskih tašni budu isto toliko uspešni kao i industrija igara na sreću iz Srbije – možda tada ovakvih besprizornih i neutemeljenih napada ne bi bilo.
Zoran Milošević
Meridian Tech
Komentari (0)