Nastavljaju se istraživanja na prvom bioničkom oku: Nada za milione slepih

Novi sistem oponaša prirodnu strukturu oka i omogućava prepoznavanje osnovnih oblika i kontura

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Unsplash/v2osk

Istraživači sa Univerziteta Monash u Australiji razvili su prvo bioničko oko na svetu, poznato kao “Gennaris Bionički Vizuelni Sistem“. Ova inovativna tehnologija donosi nadu milionima ljudi koji pate od slepila, zaobilazeći oštećene optičke nerve i šaljući vizuelne signale direktno do centra za vid u mozgu. Gennaris sistem je rezultat gotovo desetogodišnjeg istraživanja i sastoji se od minijaturne kamere koju korisnik nosi i do 11 bežičnih implantata, veličine nokta, postavljenih na površinu mozga.

Ovi implantati stimulišu moždane ćelije sitnim električnim impulsima, omogućavajući korisnicima da prepoznaju osnovne oblike i konture. Sistem pruža vidno polje od 100 stepeni, što omogućava prirodniji doživljaj vida u poređenju sa prethodnim tehnologijama. Nakon ohrabrujućih rezultata u studijama na životinjama, planirani su prvi klinički testovi na ljudima u Melburnu, što predstavlja veliki korak ka promeni u lečenju slepila i približavanju ove revolucionarne tehnologije širokoj upotrebi, piše NDTV.

U testovima na ovcama, tehnologija je uspešno ugrađena u mozak sa minimalnim negativnim efektima. Predstojeća ispitivanja na ljudima biće ključna za procenu potencijala ove tehnologije u obnavljanju vida i njenoj daljoj primeni.

Sistem, razvijen od strane MVG-a, baziran je na bežičnim implantatima koji emituju električne impulse u određenom obrascu, stimulišući moždane ćelije. Do 11 ovih implantata veličine nokta može biti postavljeno na površinu mozga, gde svaki od njih, putem bežične komunikacije, može slati impulse neuronima u vizuelnom korteksu. Kada su implantati pozicionirani na vizuelnom korteksu, ovi impulsi se interpretiraju kao vizuelne informacije, omogućavajući korisnicima da prepoznaju osnovne oblike za navigaciju i prepoznavanje objekata.

Gennaris sistem uključuje minijaturnu kameru koju korisnik nosi na posebno dizajniranoj opremi za glavu. Kamera beleži slike visoke rezolucije, koje zatim obrađuje jedinica za obradu slike i izdvaja najvažnije karakteristike. Ovi signali se potom bežično šalju do implantata u mozgu. Svaki implantat sadrži sopstvenu elektroniku, bežični prijemnik i 43 mikroelektrode koje stimulišu neurone u vizuelnom korteksu.

Ono što izdvaja Gennaris sistem jeste njegova sposobnost da oponaša prirodnu strukturu oka. Prethodni pokušaji stvaranja bioničkih očiju suočili su se sa izazovom repliciranja konkavnog oblika retine, koji je ključan za široko vidno polje. Gennaris sistem prevazilazi ove izazove, pružajući prirodniji vizuelni doživljaj. Iako trenutno omogućava vidno polje od 100 stepeni, što je nešto manje od ljudskih 130 stepeni, značajno nadmašuje ranije tehnologije sa ravnim senzorima, koje su nudile samo 70 stepeni.

Izvor: Objektiv.rs

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar