Meso štampano u 3D štampaču pravi se korišćenjem matičnih ćelija životinja koje se uzgajaju u laboratoriji nekoliko nedelja, gde se množe i razvijaju u masne i mišićne ćelije. Ove ćelije se zatim oblikuju u meso koje se ponovo inkubira i kuva. Da bismo stvorili komad mesa pomoću 3D štampe, životinjske ćelije se pretvaraju u bio-tintu i štampaju prema specifičnom dizajnu, slojevi svih sastojaka se kombinuju tako da izgledaju i imaju ukus kao pravi odrezak (ili bilo koji drugi mesni proizvod).
Da bismo bolje razumeli ovu inovaciju, uzmimo za primer odrezak. Običan odrezak sastoji se od složene mreže tkiva koja je strukturirana na specifičan način. Svaki tradicionalni odrezak je jedinstven. Međutim, zahvaljujući 3D štampi, možemo dizajnirati tačno onaj odrezak koji želimo da jedemo – i stvoriti ga. U stvari, 3D štampani odrezak može ponovo stvoriti složeni obrazac i strukturu tkiva, uključujući specifične parametre kao što su veličina odreska, debljina sečenja i procenat masti. Ako želimo, možemo zatražiti od 3D štampača da ponovo odštampa isti odrezak, iznova i iznova. Ovo je prednost 3D štampanog mesa. Njegova doslednost i uniformnost su veoma korisne kako za proizvođače, tako i za potrošače, piše Steakholder food.
Glavni razlog interesovanja za 3D štampano meso je što globalno društvo ne može više biti zadovoljno mesom proizvedenim na tradicionalan način. Povećanje globalne populacije zahteva alternativna rešenja za ishranu milijardi ljudi širom sveta. Rast tradicionalne industrije mesa nije rešenje, ne samo zato što neće biti dovoljna, već i zbog stresa koji bi takav rast stavio na prirodne resurse sveta – posebno zemljište, vodu i domaće životinje. Drugim rečima, proizvodnja tradicionalnog mesa jednostavno neće moći da zadovolji sve potrebe.
View this post on Instagram
Prema mišljenju mnogih naučnika prehrambena industrija treba da se okrene inovacijama kako bi mogla da hrani sve ljude na planeti tokom narednih decenija, dok se istovremeno usklađuje sa ograničenim prirodnim resursima. Meso bez klanja, koje se proizvodi putem 3D štampe, pruža čovečanstvu uzbudljivu priliku za promenu. Mogućnosti su neograničene.
U Steakholder Foodsu, 3D štampano meso se pravi od pravih životinjskih ćelija, dobijenih iz uzoraka tkiva, i uzgaja se u bioreaktoru. 3D štampano meso sastoji se od masnih i mišićnih ćelija – baš kao i običan komad mesa. Razlika je u tome što je proces proizvodnje bez klanja, što je drastično različito od tradicionalne proizvodnje mesa. Takođe, 3D štampano meso može se praviti i kao hibridni proizvod, koristeći i biljne sastojke i uzgajane sastojke.
Sa nutritivnog stanovišta, 3D meso je identično konvencionalnom mesu. Međutim, na mnogo načina, 3D štampano meso može biti zdravije od mesa proizvedenog tradicionalnim metodama. Prvo, 3D štampano meso se uzgaja u sterilan i strogo kontrolisanim laboratorijskim uslovima, što smanjuje mogućnost prisustva patogena. Pored toga, uzgajano meso ne sadrži ostatke antibiotika ili hormona rasta, koji se ponekad nalaze u životinjama predviđenim za klanje. U budućnosti ćemo takođe moći da prilagodimo odreske prema specifičnim potrebama, kao što su više Omega ili manje holesterola – mogućnosti su neograničene!
I pored svega objašnjenog, moramo priznati da deluje zastrašujuće. A o posledicama tek će se još pričati.
Komentari (0)