Milioni žrtava širom EU svakog dana postaju žrtve sajber napada, zaključuje Evropol u najnovijem izveštaju i precizira da je najčešće reč o seksualnoj eksploataciji dece i šemama prevare kroz onlajn isplate. Izveštaj daje uvid i u sve ono što se može očekivati u bliskoj budućnosti, posebno u pogledu novih tehnologija, sistema plaćanja, veštačke inteligencije, kriptovaluta i nelegalnog sadržaja na Internetu.
Nedavne velike akcije hapšenja organizovanih kriminalnih grupa koje se bave sajber kriminalom navele su grupe za takozvani ransomver da se razdvoje i rebrendiraju pod različitim maskama.
„Stalno uklanjanje foruma i tržišta na dark-vebu skratilo je životni ciklus kriminalnih sajtova. Ta nestabilnost, u kombinaciji sa naletom već postojećih prevarnih šema, dovela je do fragmentacija i umnožavanja sajber pretnji”, navodi Evropol.
Grupe za rensomver, program specijalizovan za iznude novca, sve više ciljaju mala i srednja preduzeća jer imaju slabiju sajber odbranu. Onlajn-trgovci i bankarske institucije su omiljene mete napada digitalnim skimingom, odnosno metodom kojom se kradu brojevi platnih kartica i PIN kodova, kako bi se oduzimao novac sa tuđih računa. Građani često postaju žrtve i fišing-napada, koji posredstvom i-mejla u računare unose „virus’’ koji im omogućava krađu ličnih podataka. Nastavljen je i trend investicionih, ali i ljubavnih prevara, kao i iznude novca od maloletnika slanjem pretnji da će biti objavljeni njihovi snimci sa seksualnom sadržinom. Zbog ovoga je širom sveta, posebno u Americi, mnogo mladih diglo ruku na sebe.
„Višeslojne taktike iznude su sve češće u čitavom spektru pretnji sajber kriminalaca, pošto ukradeni podaci mogu da završe na internetu ili da budu stavljeni na aukciju. Čini se da su prestupnici u mnogim slučajevima maloletni, a mnogi su počeli da koriste veštačku inteligenciju za kriminal. Upotreba kriptovaluta u širem spektru u raznim oblastima kriminala takođe je sve uočljivija”, zaključuju istraživači Evropola.
Sajber-zločini uz pomoć veštačke inteligencije tek počinju.Stvaranje materijala o seksualnom zlostavljanju dece uz pomoć veštačke inteligencije je zabrinjavajuća pretnja koju treba pažljivo pratiti, upozorava međunarodna policijska organizacija. Zabeleženi su slučajevi da su takvi sadržaji izmenjeni uz pomoć veštačke inteligencije, a uočeni su i potpuno veštački stvoreni materijali seksualnog nasilja nad najmlađima. To će predstavljati poseban izazov za policiju u budućnosti, koja će imati dosta teškoća da otkrije pravi identitet žrtve i počinioca.
Na udaru su često komunikacione platforme sa „end-tu-end” enkripcijom kakvu građani najčešće koriste za privatnu prepisku. Trenutni regulatorni okvir za zaštitu lične komunikacije stvario je izazov i teškoće za zakonit pristup organa za sprovođenje zakona pri razotkrivanju kriminalnih komunikacija.
Upotreba kriptovaluta u brojnim oblastima kriminala postala je sasvim očigledna, a nekoliko događaja na tržištu kriptovaluta će imati značajan uticaj na zloupotrebe u bliskoj budućnosti. Prevaranti bi mogli da zloupotrebe porast fondova kojima se trguje na berzi u vezi sa kriptovalutama.
Da bi se brzo i efikasno uhvatili u koštac sa glavnim pretnjama, organima za sprovođenje zakona je potrebno pravo znanje, alati i zakonski okvir. Kako se kriminalci prilagođavaju, organi za sprovođenje zakona i zakonodavci takođe moraju da drže korak, kako bi ostali ispred i nastojali da iskoriste nove tehnologije kao i one u razvoju. To zauzvrat zahteva obuku i specijalizaciju kako bi se vodile istrage tehnički izazovnih ili složenih sajber zločina, kao što su oni koji uključuju zloupotrebu kriptovaluta ili dark-veb.
Evropol se bavi ovim digitalnim izazovima svojom strategijom za pružanje sigurnosti u partnerstvu. Agencija je na čelu inovacija u sprovođenju zakona i deluje kao platforma znanja za obezbeđivanje policijskih rešenja EU u vezi sa šifrovanjem, kriptovalutama i drugim pitanjima. Na taj način, Evropol proširuje paletu alata koja je dostupna policiji širom Evrope i šire, povećavajući njihove tehničke i forenzičke sposobnosti.
Komentari (0)