Detaljan spisak lokacija i prekršaja koji se beleže: Kako da proverite da li vas je snimila kamera?

Ovo znanje ne samo da doprinosi očuvanju bezbednosti na putevima, već i pomaže u izbegavanju sankcija zbog nepoštovanja saobraćajnih pravila

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Objektiv.rs/Nikola Slepcevic

Saobraćajne kamere ne samo da prate brzinu i registruju prekršaje, već i pružaju ključne informacije u istrazi saobraćajnih nesreća i rešavanju incidenata. Vozači bi trebalo da shvate kako ove kamere funkcionišu, gde se nalaze i koje vrste prekršaja mogu zabeležiti.

Bezbednost saobraćaja je od suštinskog značaja, a kamere za nadzor su postale sveprisutne. Vozači se često pitaju da li su bili snimljeni i kako da provere eventualne prekršaje.

Razumevanje kako sistem kamere funkcioniše i kako proveriti da li vas je snimila postaje ključno pitanje.

U ovom tekstu istražićemo korake koje vozači mogu preduzeti kako bi saznali da li su bili zabeleženi na kameri tokom vožnje, osvetlićemo zakonske aspekte ovog procesa i pružiti smernice za proveru snimaka saobraćajnih kamera.

Nadzorne kamere u saobraćaju postale su neizostavan deo modernog urbanog okruženja, i igraju ključnu ulogu u održavanju bezbednosti i regulisanju saobraćaja. Razumevanje njihovog značaja postaje imperativ za sve učesnike u saobraćaju.

Ove kamere ne samo da prate brzinu i registruju prekršaje, već i pružaju ključne informacije u istrazi saobraćajnih nesreća i rešavanju incidenata. Vozači bi trebalo da shvate kako ove kamere funkcionišu, gde se nalaze i koje vrste prekršaja mogu zabeležiti.

Ovo znanje ne samo da doprinosi očuvanju bezbednosti na putevima, već i pomaže u izbegavanju sankcija zbog nepoštovanja saobraćajnih pravila.

Važno je naglasiti i zakonske aspekte nadzornih kamera, uključujući prava i ograničenja u vezi sa snimanjem i pristupom snimcima. Razumevanje ovih elemenata omogućava vozačima, ali i pešacima, svestran pristup informacijama koje kamere pružaju, podstičući odgovorno ponašanje i doprinoseći ukupnoj bezbednosti u saobraćaju.

Kako da proverim da li me je snimila kamera?

Provera da li vas je kamera snimila tokom vožnje može biti važna, posebno ako sumnjate da ste počinili prekršaj ili želite proveriti okolnosti saobraćajne situacije.

Prvi korak je identifikacija lokacija saobraćajnih kamera, što može uključivati pregledavanje saobraćajnih znakova ili pronalaženje informacija od lokalnih vlasti.

Nakon identifikacije lokacije kamera, kontaktiranje nadležnih organa, kao što su saobraćajna policija ili gradske vlasti, može pružiti informacije o postupku provere snimaka. Ove institucije obično imaju protokole za davanje informacija građanima o eventualnim prekršajima. Pored toga, neki gradovi imaju i online platforme ili usluge putem kojih građani mogu proveriti snimke.

U nekim slučajevima, kamere mogu biti deo privatnih sistema nadzora, kao što su one postavljene na privatnim parkinzima ili u blizini poslovnih objekata. U ovim situacijama, kontaktiranje vlasnika objekta ili uprave može pružiti informacije o postojanju snimaka.

Važno je napomenuti da provera snimaka treba biti u skladu s lokalnim zakonima i regulativama, a kontaktiranje nadležnih organa pruža pravilan put za dobijanje relevantnih informacija o eventualnim snimcima u saobraćaju, piše SecuritySee.com.

Kako se proverava saobraćajni prekršaj?

Provera saobraćajnih prekršaja ne samo da doprinosi ličnoj već i jača zajedničku odgovornost prema bezbednosti na putevima. Evo kako možete biti korak ispred potencijalnih problema i održavati svoj dosije besprekornim:

1. Budite informisani: Redovno ažurirajte svoje znanje o saobraćajnim propisima. Poznavanje aktuelnih pravila ključ je za izbegavanje prekršaja.

2. Prepoznavanje mogućih prekršaja: Ukoliko sumnjate da ste možda prekršili saobraćajne propise, postoji nekoliko načina da to proverite, a evo šta se uzima kao preporuka:

– Pregled zakona i propisa: Upoznajte se sa lokalnim saobraćajnim zakonima i regulativama koje se primenjuju u vašoj oblasti. Ovo je prvi korak u razumevanju vaših obaveza i prava. Ako poznajete zakon, zasigurno ćete znati gde ste u prekršaju.

– Analiza snimaka sa kamera: Ako zasigurno znate da ste napravili prekršaj i pitate se da li ste snimljeni kamerom, identifikujte lokaciju kamere i obratite se nadležnim organima za informacije o snimcima i postupku provere. Međutim, takva vrsta provere može biti mač sa dve oštrice. Ukoliko samostalno radite na tome da bi ste saznali da li ste u prekršaju, vrlo lako bi ste mogli da ubrzate i dolazak „čestitke“ na kućnu adresu. U drugoj potencijalnoj situaciji, snimak bi mogao slučajno da završi po strani i da nekim čudom izbegnete kaznu. Sve to ide u „rok službe“ i svaka situacija je moguća. Zato razmislite dva puta da li ćete proveravati ili pustiti da stvari idu svojim tokom. Kako je gore navedeno, informisanost i poštovanje propisa je najbolja prevencija.

3. Iskoristite on-line resurse: Danas, mnogi gradovi nude on-line platforme gde građani mogu proveriti svoje saobraćajne prekršaje. Ovo je brz i efikasan način da se informišete o svojim eventualnim prekršajima i sankcijama.

4. Kontaktiranje nadležnih: U slučaju nejasnoća ili dodatnih pitanja, ne oklevajte da se obratite saobraćajnoj policiji ili lokalnoj upravi. Oni su tu da vam pruže tačne informacije i pomoć u vezi sa vašim saobraćajnim prekršajima.

Spisak kamera za crveno svetlo u Beogradu

Kamere koje automatski detektuju prolazak na crveno svetlo u Beogradu nalaze se na pet lokacija, a to je raskrsnica Trgovačke i Jablaničke ulice na Čukarici, raskrsnica Francuske ulice i Gospodar Jovanove, raskrsnica bulevara Mihajla Pupina i Milentija Popovića, raskrsnica u Bulevaru despota Stefana i Cvijićeve ulice i Bulevar kralja Aleksandra kod Đeram pijace.

Kako izgledaju kamere za crveno svetlo i koje još prekršaje snimaju

Kamere za crveno svetlo su uređaji koji se postavljaju na raskrsnicama kako bi nadgledali prolazak vozila kroz raskrsnicu kada se svetlo već promenilo u crveno.

Ove kamere obično imaju senzore koji reaguju na promene u svetlosnom signalu i automatski snimaju vozila koja prolaze kroz crveno svetlo. Njihov cilj je smanjenje prekršaja prolaska kroz crveno svetlo i povećanje bezbednosti na raskrsnicama.

Pored snimanja prekršaja prolaska na crveno svetlo, neke kamere mogu takođe zabeležiti druge saobraćajne prekršaje. To može uključivati brzu vožnju, nepropisno preticanje ili korišćenje mobilnog telefona tokom vožnje.

Kamere za crveno svetlo često se koriste kao deo šireg sistema za nadzor saobraćaja s ciljem poboljšanja disciplina vozača i smanjenja rizika od saobraćajnih nesreća na raskrsnicama. Važno je poštovati saobraćajna pravila i signalizaciju kako bi se obezbedila lična bezbednost i doprinelo efikasnijem funkcionisanju saobraćaja.

Za koliko stiže kazna na kućnu adresu?

Vreme dostave kazne za saobraćajni prekršaj na kućnu adresu zavisi od različitih faktora, uključujući proceduru nadležnih organa i vrstu prekršaja. U Srbiji, nakon što vozač počini prekršaj, kazna obično stiže na kućnu adresu u roku od nekoliko nedelja do meseci.

Proces uključuje obradu prekršaja od strane saobraćajne policije, izdavanje kazne, a zatim dostavu putem pošte.

Međutim, vreme dostave može varirati u zavisnosti od složenosti svakog pojedinačnog slučaja. Za manje prekršaje, poput prekoračenja brzine, kazna obično stiže brže, dok za ozbiljnije prekršaje ili one koji zahtevaju dodatnu istragu, proces može trajati duže.

Važno je napomenuti da vozači treba da prate poštanske pošiljke i vode računa o rokovima za plaćanje kazni kako bi izbegli dodatne probleme. Praćenje saobraćajnih propisa, poštovanje signalizacije i brza reakcija na eventualne prekršaje doprinose očuvanju bezbednosti u saobraćaju i izbegavanju neželjenih posledica.

Spisak kamera širom Srbije i koje prekršaje snimaju

U nastavku, Blic prenosi spisak svih lokacija po Srbiji, tačnu adresu gde se kamere nalaze i koji prekršaj snimaju.

Policijska uprava Valjevo

Ub, Svete Popovića – brzina

Mionica, Selo Radobić, Valjevski put – brzina

Mionica, Put ka Divčibarama, Mionica-Osečinca – brzina

Mionica, Put za Banju Vrujci, ulica Milana Stanišića – brzina

Mionica, Ulaz u Mionicu, raskrsnica kod VMD mesare – crveno svetlo

Valjevo, Obilazni put bb – brzina

Valjevo, ul. Majora Ilića 42 – brzina

Valjevo, ul. Vojvode Mišića 182 – brzina

Lajkovac, ul. Vojvode Mišića 4 -brzina

Lajkovac, Dr Boje Marković – brzina

Ub, Majerova – crveno svetlo

Osečina, raskrsnica ul. Karađorđeve koja je deo DP 1B reda 27 i ul. Braće Nedić – brzina

Osečina, ul. Pere Jovanovića Komirićanca koja je deo DP 1A reda 141 – brzina

Policijska uprava Vranje

Vranje, Marička – brzina

Vranje, Proleterskih brigada – brzina

Policijska uprava Zaječar

Sokobanja, raskrsnica Alekse Marišića – Vuka Karadžića – brzina

Sokobanja. raskrsnica Prevalac – Rudnička – brzina

Zaječar, Nikole Pašića 250 – brzina

Zaječar, raskrsnica Trg Oslobođenja – Hajduk Veljkova – Generala Gambete – crveno svetlo

Zaječar, raskrsnica Nikole Pašića – Dositejeva – Pana Đukića – crveno svetlo

Zaječar, raskrsnica 7. Septembra – Istarska – crveno svetlo

Zaječar, Miloša Obilića – brzina

Policijska uprava Jagodina

Paraćin, ul. Tome Živanovića – brzina

Policijska uprava Kikinda

Kikinda, Semlačka – V. Putnika – crveno svetlo

Kikinda, Svetosavska – M. Pupina – crveno svetlo

Svetosavska – I.L.Ribara – crveno svetlo

Kikinda, V. Mišića – D. Tucovića – crveno svetlo

Kanjiža, raskrsnica Cetinjska – Horgoški put – DP 2A 102 – smer Horgoš – Kanjiža – crveno svetlo i brzina

Kikinda, J.J.Zmaja – I.L.Ribara – brzina

Kikinda, Miloša Velikog – Stevana Sinđelića – brzina

Kikinda, Kralja Petra 1. br. 106 – brzina

Policijska uprava Kragujevac

Rača, Državni put IIB reda 370 – brzina

Aranđelovac, Orašački put – brzina

Aranđelovac/Banja, DP 1. B reda broj 27 na 141.945 – brzina

Aranđelovac/Bukovik, DP 1. B reda broj 27 na 133.300 – brzina

Topola, raskrsnica Bulevar Vožda Karađorđa – Mije Todorovića – crveno svetlo

Topola, raskrsnica Bulevar Vožda Karađorđa – Kraljice Marije – crveno svetlo

Policijska uprava Kraljevo

Kraljevo, raskrsnica Vojvode Putnika, Dositejeva i Dimitrija Tucovića – crveno svetlo

Kraljevo, Pljakina – crveno svetlo

Kraljevo, Miloša Velikog – crveno svetlo

Kraljevo, Dositejeva – brzina

Vrnjačka Banja, Kneza Miloša – brzina

Vrnjačka Banja – Velibora Markovića – brzina

Policijska uprava Niš

Medijana/Niš, Generala Milojka Lešjanina – Kneginje Ljubice – crveno svetlo i brzina

Medijana/Niš, V. Mišića – V. Karađorđevića – Bulevar dr Zorana Đinđića – crveno svetlo

Policijska uprava Novi Sad

Novi Sad, raskrsnica Partizanska – Temerinska – crveno svetlo i brzina

Novi Sad, raskrsnica Bulevara Cara Lazara i Bulevara oslobođenja – crveno svetlo i brzina

Policijska uprava Pančevo

Pančevo, Svetog Save – V. R. Putnika – crveno svetlo i brzina

Pančevo, Stevana Šupljikca 22 – Kovin – brzina

Pančevo/Starčevo, Spoljnostarčevačka br. 199 – brzina

Pančevo/Starčevo, Spoljnostarčevačka br. 200 – brzina

Pančevo, Miloša Obrenovića – brzina

Pančevo, Prvomajska br. 33 – brzina

Pančevo, Prvomajska bb – brzina

Policijska uprava Prijepolje

Priboj, DP 2A reda br. 191, naselje Jarmovac – brzina

Priboj, DP 2A reda br. 191, naselje Mramorje- brzina

Priboj, raskrsnica ul. Nemanjine i Veljka Vlahovića – crveno svetlo

Policijska uprava Prokuplje

Prokuplje, raskrsnica R. Pavlovića – Veljka Milankovića – Zmaj Jovina – crveno svetlo

Prokuplje, ul. Koste Vojinovića – brzina

Prokuplje, ul. Vuka Karadžića – brzina

Policijska uprava Smederevo

Smederevska Palanka, Vuka Karadžića, DP II B reda br. 354 – brzina

Velika Plana, Vojvode Mišića broj 20, DP II A reda br. 147 – brzina

Smederevo, ul. Crvene Armije – brzina

Smederevo, ul. Smederevska – brzina

Smederevo, ul. Karađorđeva – crveno svetlo i brzina

Smederevo, ul. Vojvode Stepe – brzina

Smederevo, ul. Goranska – brzina

Smederevo, ul. Beogradski put – brzina

Smederevo, ul. Šalinačka – brzina

Policijska uprava Sombor

Sombor, Staparski put bb (preko puta fabrike „Fiorano“) – brzina

Kula/Ruski Krstur, raskrsnica Maršala Tita – Rusinska – brzina

Sombor, raskrsnica V. P. Bojovića – R. Putnika – 12.v.ud. brigade – T. Markovića – crveno svetlo

Sombor – Bezdanski put br. 59 – brzina

Policijska uprava Sremska Mitrovica

Stara Pazova, ul. Karađorđeva i ul. K. P. 1. Oslobodioca – crveno svetlo i brzina

Inđija, ul. Kralja Petra 1. a br. 19 – brzina

Inđija, ul. Cara Dušana br. 49 – brzina

Inđija, ul. Kralja Petra 1. – Cara Dušana – crveno svetlo

Inđija, ul. Novosadska – Cara Dušana – crveno svetlo

Inđija, ul. Cara Dušana – Kralja Petra 1. – Novosadska – crveno svetlo

Ruma, ul. Iriški drum br. 31 – brzina

Ruma, ul. Glavna b.b. – brzina

Ruma, ul Industrijska b.b. (DP2A/120, 59km+600m) – brzina

Ruma, ul. Pavkovačka br. 126 – brzina

Ruma, ul. Vladimira Nazora br. 61 – brzina

Ruma, ul. Vuka Karadžića br. 45 – brzina

Irig/Jazak, Cara Uroša b.b. – brzina

Irig, Ive Lole Ribara 97 – brzina

Irig/Vrdnik, 9. Vojvođanske Brigade bb – brzina

Irig/Krušedol Prnjavor, Lazara Tošića 73 – brzina

Policijska uprava Subotica

Subotica, raskrsnica Maksima Gorkog – Đure Đakovića – Senćanski put – crveno svetlo

Subotica, raskrsnica Maksima Gorkog – Braće Radić – crveno svetlo

Subotica, raskrsnica Maksima Gorkog – Prvomajska – Štrosmajerova – crveno svetlo

Subotica, Senćanski put – brzina

Subotica, Beogradski put – brzina

Subotica, Ferenca Sepa – brzina

Subotica, Đure Đakovića – brzina

Subotica, Štrosmajerova – brzina

Subotica, Somborski put – brzina

Subotica, Matije Gupca – brzina

Subotica, Bajski put – brzina

Subotica, Franje Kluza – brzina

Subotica, Partizanskih Baza – brzina

Subotica, Majšanski put – brzina

Policijska uprava Užice

Užice, Dimitrija Tucovića 94 – crveno svetlo

Požega/Prijanovići, raskrsnica DP – K. Miloša – brzina

Požega, raskrsnica K. Miloša – V. Stepe – crveno svetlo

Požega, raskrsnica N. Pašića – V. Mišića – crveno svetlo

Požega, raskrsnica Jug Bogdana – K. Aleksandra – crveno svetlo

Požega, raskrsnica V. Stepe – K. Petra – crveno svetlo

Užice, Državni put IB reda 23 – ulica Heroja Luna bb – brzina

Užice, ul. Dimitrija Tucovića br. 171 – crveno svetlo

Užice, ul. Kneza Lazara bb – crveno svetlo

Policijska uprava Šabac

Loznica/Trbušnica, Banjski put zona broja 40 – brzina

Šabac, Kralja Milutina – brzina

Mali Zvornik, Kralja Petra 1. put 1B 28, km.004+020 – brzina

Ljubovija, DP 1B reda br. 28, naselje Ljubovija – brzina

Ljubovija, DP 2A reda br. 141, naselje Ljubovija – brzina

Policijska uprava Beograd

Palilula, Bulevar Despota Stefana – Cvijićeva – crveno svetlo

Zvezdara, Bulevar kralja Aleksandra, Đeram pijaca – crveno svetlo

Stari Grad, Francuska – Gospodar Jovanova – crveno svetlo

Novi Beograd, Bulevar Mihajla Pupina – Milentija Popovića – – crveno svetlo

Čukarica, Trgovačka – Jablanička – crveno svetlo

Zvezdara, Koste Nađa – Samjuela Beketa – crveno svetlo

Čukarica, Kneza Višeslava – Osogovska – crveno svetlo

Čukarica, Ace Joksimovića, kod osnovne škole – crveno svetlo

Zemun, Prvomajska – Rada Končara – crveno svetlo

Zemun, Prvomajska – Hercegovačka – crveno svetlo

Novi Beograd, Brankov most – brzina



Izvor: Blic

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar