Šta je to “nevidljivi rad” i zbog čega se i dalje dovoljno ne ceni?

Kako deljenje ili ne deljenje kućnih poslova, može uticati na zdravlje

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Unsplash/Kinn living

Briga o domu i deci zahteva trud. Uz posao van  kuće i ambicije da se postigne zapažena karijera, za žene predstavlja značajan stres. Žene su istorijski obavljale najveći deo kućnih poslova i brige o deci, i u većini društava i danas je tako.

Neplaćeni rad, poput pranja veša, čišćenja i organizovanja prevoza, često nije prepoznat i smatra se ”nevidljivim radom“.Ove aktivnosti mogu izazvati iscrpljenost, anksioznost, depresiju i druge bolesti. Zato nevidljiv rad predstavlja univerzalno pitanje javnog zdravlja.

O ovoj temi je pisala Iv Rodski , autorka knjige Fair Play i u njenom fokusu je upravo nevidljiv rad. Kako kaže Iv, “nevidljivi rad“ se odnosi na neprimećeni i neplaćeni rad, potreban za upravljanje domaćinstvom i porodicom. Žene obično preuzimaju dve trećine ili više tog rada, bez obzira na to da li rade i van kuće.

Napravljeno je istraživanje, koje je iskorišćeno u ovoj knjizi, a kojim su praćene žene 10 godina, koje su obavljale  100 obaveza nevidljivog rada. Te aktivnosti su uključivale obaveze od nabavke namirnica, do planiranja imovine, piše portal Optum.

U ovom eksperimentu je učestvovalo 200 žena, koje su uz kućne obaveze imale i posao sa punim radnim vremenom.

Rezultati su bili poražavajući. Posle decenije takvog života, gotovo sve ispitanice su se lečile zbog bolesti povezane sa stresom. Ove žene imale su problem gubitka kose, probleme sa štitnom žlezdom, nesanicu i poremećaj spavanja. Žene su dvaput sklonije dijagnozi anksioznog poremećaja, u odnosu na muškarce.

Bilo je i onih koje su se zbog pojačane anksioznosti okrenule narkoticima ili alkoholu.

Foto:Unsplash/The blowup

Za razliku od žena, muškarci mogu da imaju koristi od veće uključenosti u kućne poslove. Postoje istraživanja sa Harvarda u kojem je praćeno preko 700 muškaraca, uzrasta od adolescencije, do 75 godina. Rezultati su pokazali  da je za njih najvažnija stvar kvaliteta odnosa, i na osnovu toga se moglo predvideti da li će muškarac star 55 godina,biti živ sa 85.

Kada muškarci obavljaju poslove oko dece i kućnih poslova, postaju aktivniji i uključeniji roditelji. Ova vrsta brige stvara jače odnose, što je važno za zdravlje muškaraca.

“Pravedna podela“ ne znači deljenje rada 50/50. Rodski kaže da nisu svi parovi u mogućnosti da podjednako dele obaveze ili nije potrebno da teže deljenju kućnih poslova ravnomerno.

Devedesetih godina prošlog veka postojao je veliki pokret za 50/50 partnerstva. Ali kako uopšte znati šta to znači? Iznesi smeće jednom, ja ću ga izneti sledeći put? To bi bio pravi izazov u vođenju evidencije.

Umesto toga, Fair Play pokret, insistira na preuzimanju odgovornosti. Radi se o tome da oba pola podjednako tretiraju svoj dom kao najvažniji posao.

I ono što je izuzetno važno, društvo mora da ceni odnos prema kućnim poslovima i brizi o deci. U nekoj budućnosti, koliko god to utopistički zvučalo, treba razmišljati o plaćenom roditeljstvu, smatra pokret Fair Paly. I to bi trebalo da bude pravedna plata, čime bi se pokazalo da se ceni sadašnji neplaćeni rad.

 



Izvor: Objektiv.rs

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar