Odlazak autoriteta realpolitike Henrija Kisindžera nije mogao da prođe bez refleksija na Bosnu i Hercegovinu, gde se nasleđe američkog diplomate posmatra kroz prizmu često podeljenih ideoloških perspektiva. Sarajevskim medijima vest o Kisindžerovoj smrti poslužila je kao povod za podsećanje na „antibosanske” stavove ovog geopolitičkog stratega, kao i za kritiku njegovog viđenja rata u BiH kao „verskog sukoba”. S tim u vezi citiraju članak iz „Vašington posta” iz 1995, u kojem je Kisindžer sukobe u zemlji opisao kao etničke, a ne kao agresiju. Kao minus je uzet i njegov stav da su zapadne zemlje 1991. godine nepromišljeno stvorile multietničku državu „putem priznavanja administrativnih granica pokrajina bivše Jugoslavije kao međunarodnih granica”.
„Ako je cilj stabilnost, a ne osveta, i ako želimo da izbegnemo da budemo zaglavljeni u beskonačnim sukobima, jedini odgovoran ishod je definisati Bosnu kao državu za muslimansku zajednicu unutar velikodušnih granica i dati drugim zajednicama pravo na samostalnost”, pisao je Kisindžer, podseća portal „Kliks”. Američki diplomata, navodi se, kao suprotnost nacionalnim interesima SAD opisivao je pokušaj da se srpsko stanovništvo u BiH „učini delom bosanskog suvereniteta, kršeći naše načelo samoodređenja i ignorišući stoletnu borbu Srba protiv muslimanske vladavine”. Ogorčenje među Bošnjacima izazivale su i njegove ocene izrečene u jednoj televizijskoj emisiji u SAD za vreme američkog bombardovanja položaja Vojske RS.
„Mi se ponašamo kao da pokušavamo da nateramo Srbe da se vrate u mitsku Bosnu, koja nikad u istoriji nije postojala. Ne postoji bosanski jezik. Ne postoji bosanska kultura. Bosna je administrativna jedinica koja sadrži Hrvate, muslimane, Srbe, veštački stvorena kao deo Jugoslavije i koju su zapadne sile glupo priznale kao državu 1991. godine”, rekao je Kisindžer, što sarajevski mediji uzimaju kao reči koje se i danas često koriste u nacionalističkim krugovima prilikom pokušaja negiranja BiH.
Podsetili su na to da je i nakon Dejtona, odnosno 1996. godine, Kisindžer upozoravao na neodrživost BiH.
„Godine 1994. Klintonova administracija, kako bi zaobišla embargo UN na oružje koji nije htela da ospori, podsticala je tajno slanje oružja iz Irana u Bosnu. Rezultat je bio da fundamentalistički i teroristički Iran sada ima uporište u Evropi. Na taj način naša politika je skrenula prema podršci jedinstvenoj bosanskoj državi, koja do 1992. nikada nije bila nezavisna država. Iako bosanski nacionalisti tvrde da je oko Sarajeva u 12. i 13. veku postojala država u procvatu, ona sigurno nije imala današnju etničku mešavinu”, pisao je Kisindžer, što se u Sarajevu interpretira kao nepoznavanje i površno tumačenje istorije.
Nije mu oprošteno ni to što je govorio da je Sarajevo etnički očišćeno nakon što su ga posle potpisivanja Dejtonskog sporazuma preuzeli muslimani, kao ni to što je predlagao uspostavljanje „muslimanskog entiteta” koji bi za svoju sigurnost dobio garancije NATO-a, dok bi Srbi i Hrvati formirali vlastite države ili se verovatnije spojili s Hrvatskom i Srbijom, što je po ovom diplomati, bio jedini način da se osigura održiv mir. To sarajevska javnost opisuje kao vrednosne sudove koji nisu izdržali sud vremena, jer veruju kako se u poslednje tri decenije dokazalo da je zajednička zemlja moguća.
U Republici Srpskoj Kisindžer je viđen drugačije. Predsednik RS Milorad Dodik opisuje ga kao „čoveka vizije i razumevanja istinskih procesa, a ne nametnutih”.
„Amerika njegovog vremena bila je pravi svetski lider, pravi bazen demokratije. Njegova rešenja za BiH bila su i jedina realna, izvodljiva i dovoljna. Da je tadašnja američka administracija razmatrala ta rešenja i sprovodila ih, današnja BiH bi bila stabilnija i prosperitetnija”, naveo je Dodik.
Predsednik Skupštine RS Nenad Stevandić smatra da bi Balkan bio stabilniji i manje ljudi bi se iselilo iz BiH da je američka administracija poslušala Kisindžera da Srbe, Hrvate i Bošnjake ne gura u istu državu. On kaže da je veoma zanimljivo što je Kristijan Šmit stavio Henrija Kisindžera na službeni nalog OHR-a na „Iksu”, dodajući da mu „treba reći da stavi i deo o onome što je Kisindžer govorio o BiH”.
Komentari (0)