Na mirovnom samitu u Kairu nije usvojena deklaracija

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Printscreen/Video

U glavnom gradu Egipta održan je mirovni samit na kojem su arapski lideri osudili izraelsko bombardovanje Pojasa Gaza, uputivši zahtev da se obnove napori za postizanje mirovnog rešenja i okonča višedecenijsko nasilje između Izraelaca i Palestinaca.

Predsednik Palestin Mahmud Abas poručio je da Palestinci neće biti raseljeni ili oterani sa svoje zemlje i da će mir i bezbednost zavladati tek kada se formiraju dve države – palestinska i jevrejska.

Generalni sekretar Ujedinjenih nacija (UN) Antonio Gutereš izjavio je da je rešenje za izraelsko-palestinski sukob i „jedini realni osnov za istinski mir i stabilnost“ u priznavanju dve države.

Zapadni lideri koji su prisustvovali samitu u Kairu istakli su podršku bezbednosti jevrejske države, osudili Hamas i založili se za zaštitu civila u Pojasu Gaza. Skupu su prisustvovali ministri spoljnih poslova Nemačke, Francuske, Velike Britanije, Japana, Norveške i Kanade, kao i premijeri Italije i Grčke.

U međuvremenu, zbog izraelskog bombardovanja je zatvoren humanitarni koridor Rafa, a vojno krilo Hamasa ponovo raketira Tel Aviv..

Izvor: Sputnjik

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar