Drugi deo toplotnog talasa koji je u julu zahvatio Srbiju i od početka ove sedmice doneo prave tropske temperature, i danas će živu u termometru dovesti do neverovatnih +40 stepeni.
U gradovima, na užarenom betonu biće i više, osim na severu i u centralnim delovima zemlje gde će biti za oko pet stepeni niže. A onda nam sledi novi udar superćelijske oluje!
Kada i gde prvo stiže superćelijska oluja
U novoj vremenskoj prognozi poznati meteorolog napominje da će sreda ponovo biti ekstremno topla i u najtoplijem delu dana maksimalne temperature će biti od +34 do +38 stepeni Celzijusa.
– Posle podne i uveče se preko zapadnih i severnih delova regiona očekuje premeštanje slabog, hladnog fronta. Kao i prošle sedmice i vrlo mala količina vlažnog i svežijeg vazduha će u kontaktu sa pregrejanom atmosferom nad nama usloviti jaku destabilizaciju i pokretanje snažnih grmljavinskih sistema – kaže on.
Kako dodaje dalje, u sredu posle pode i u noći ka četvrtku nad severozapadnim, severnim, a zatim i istočnim delovima Hrvatske, zapadom i severom Bosne i Hercegovine, nad Vojvodinom, severozapadom Srbije, severom Šumadije i severoistokom Srbije biće vrlo nestabilno uz snažne grmljavinske pljuskove i lokalne nepogode.
– Ponovo će biti povoljnih parametara za razvijanje superćelijskih oluja – napominje meteorolog i dodaje da će tek u sredu moći detaljnije da procene tu opasnost.
Orkanski vetrovi i osveženje
Proračuni uz ove nestabilnosti predviđaju i vetar i to nakratko čak i orkanski severozapadni, kao i jače osveženje.
– U četvrtak će biti pretežno sunčano i prijatnije uz ređu pojavu pljuskova ponegde nad središnjim i istočnim delom regiona. Dnevna maksimalna temperatura će biti od +26 do +31 stepen Celzijusa, na jugu oko +33 stepena Celzijusa – kaže meteorolog.
Upozorenje RHMZ na visoke temperature, ali i nepogode
Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) najavljuje ekstremno visoke temperature, ali i nepogode.
– Od srede, 19. jula, najtoplije će biti na jugu zemlje, gde će uz pretežno sunčano vreme maksimalne temperature dostizati u većini mesta od 33 do 38 stepeni – kaže se u prognozi RHMZ-a.
A onda će u severnim, a delom i u centralnim krajevima Srbije, doći do preokreta – temperature će pasti, i delove Srbije pogodiće nevreme.
– Sa čestim prodorima malo svežijeg vazduha iz srednje Evrope temperature će biti niže za 4 do 7 stepeni, a uz lokalni razvoj oblačnosti biće uslova i za pljuskove sa grmljavinom, ponegde praćene gradom i olujnim vetrom. Najveća verovatnoća za pojavu nepogoda je u sredu krajem dana i tokom noći, kao i u petak i subotu posle podne i uveče – kažu u RHMZ.
“Deža vi” kakav ne želimo
Podsetimo, prvi deo toplotnog talasa i najtoplijeg dela 2023. godine prošle sedmice u delu Vojvodine i drugim delovima Srbije prekinuli su superćelijski oblaci, tačnije superćelijska oluja.
Prošlog četvrtka je snažan grmljavinski sistem oko 19 sati ušao iz istočne Hrvatske, odnosno Slavonije na teritoriju Srbije i direktno se obrušio na severozapadni i centralni deo Bačke.
Ovaj grmljavinski sistem doneo je snažne superćelijske oluje na području Apatina, Sombora, Odžaka, Vrbasa, Kule i drugih mesta u ovom delu Bačke.
Oluje su bile praćene gradom, jakim gromovima i orkanskim vetrovima, pri čemu je pričinjena i materijalna šteta. Orkanski vetar obarao je i lomio stabla, rušio krovove, a velika šteta je i na poljoprivrednim i ratarskim kulturama.
U nastavku te večeri snažna superćelijska oluja premeštala se dalje na istok i prešla je preko centralnog dela Banata, pri čemu se obrušila na Bečej i Zrenjanin, a dalje i na šire područje Vršca, pre nego što je nastavila put preko zapada Rumunije.
Nepredvidivi superćelijski oblaci donose velike probleme
Kako kaže meteorolog Marko Čubrilo, ovogodišnji toplotni talasi ipak nisu ekstremni kao što su bili prošlog leta, već sada imamo dva do tri dana izuzetno toplo vreme koje prekida osveženje u vidu kiše i pljuskova, ali i grmljavinskih oluja.
Na pitanje da li do kraja leta možemo očekivati formiranje novih superćelijskih oblaka koji donose snažno nevreme i oluje, kaže da je njihova karakteristika to što su izuzetno jaki i traže vrlo striktne parametre. Naime, nije dovoljna samo toplota ili vlaga u atmosferi, nego mora da se poklopi niz faktora.
– Može biti ponovo problema ove sedmice u četvrtak i petak, jer imamo slične parametre kao prošlog četvrtka. Ali u avgustu, pošto će temperatura ipak biti niža i ako bude promenjivije vreme, verovatnoća za jake oluje je manja. Manje je uslova za njihova formiranje tada, a jedan od bitnih faktora je količina energije. Pred veliku oluju u prošli četvrtak išla je na 4.500-5.000 džula po kilogramu, to je mnogo, i čim se energija poveća na te vrednosti, onda može biti zaista snažno nevreme, ali mislim da će u avgustu biti znatno manje opasnosti od superćelijskih oluja – objasnio je Čubrilo.
Komentari (0)