Zbog njih NEMIRNO spava: Stručnjaci otkrivaju najčešće greške koje pravite kada USPAVLJUJETE bebu (VIDEO)

Nemojte bebu prerano da odvikavate od kreveca

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Shutterstock

Savetnica za spavanje po imenu Ket otkrila je koje su to najčešće greške koje roditelji prave kada je u pitanju uspavljivanje bebe, zbog kojih postoji opasnost da na kraju ostanete budni čitavu noć.

Prva greška je što stavljate bebu da spava u sobu koja je previše svetla, te je bolje da zamračite sobu kako bi beba lakše utonula u san.

– Nikada ne bih dopustila svojoj bebi da spava u osvetljenoj sobi. To sam naučila na teži način sa svojom najstarijom ćerkom. Tokom popodnevnog dremanja trebalo joj je mnogo više vremena da utone u san nego da sam se setila da zamračim sobu – kaže ona.

Takođe, smatra kako nema potrebe da brinete o tome da novorođenče previše držite u rukama kada ga uspavljujete.

– Prepustite se tome i uživajte. Kako beba bude starija, imaćete priliku da radite na poboljšanju njenog sna – smatra Ket.

Osim toga, ona kaže da dete ne treba da lišavate kreveca pre nego što navrši najmanje dve i po ili čak tri godine.

– Dobijam mnoštvo poziva od roditelja kojima je potrebna pomoć jer su svoju bebu prerano odvikli od kreveca. To može da izazove potpunu pustoš u njihovom snu. Neki su znali da imaju nedelje ili mesece destruktivnog sna jer je jednostavno bilo prerano za takvu promenu.

Još jedna stvar koja je veoma važna je ta da nikada ne treba da upoređujete svoju bebu s tuđom.

– Imaćete neke prijatelje čija će beba prespavati celu noć od osme nedelje starosti, imaćete druge prijatelje koji neće spavati noću kako treba do 18. meseca ili možda čak do dve godine. Izludećete ako svoju bebu budete upoređivali s nečijom drugom – objašnjava Ket.

Watch on TikTok

Koliko sati sna je potrebno tek rođenim bebama?

U prvoj nedelji života novorođenčad spava 16 do 17 sati dnevno, objasnila je Danja Puram Limaje, doktorka primarne nege u Domu zdravlja Erie Family u SAD – u i dodaje da, naravno, postoje određena odstupanja, te neke bebe mogu spavati više, a druge manje.

Međutim, ono u šta roditelji mogu da budu sigurni je to da nijedno novorođenče neće odspavati celu noć u komadu. Kaže da će se buditi na svakih sat vremena do tri sata kako bi jelo. Tokom razvoja u materici dete je u kontantnom mraku, te nema osećaj za noć i dan odmah nakon rođenja. Umesto toga, spavanje i buđenje prilagođava osećaju gladi.

– Za novorođenčad je hranjenje izuzetno naporno, pa zato toliko spavaju nakon svakog obroka, moraju da se odmore i oporave – kaže američki pedijatar Hanjan Harbhajan i dodaje da u prvih nekoliko nedelja života deca više spavaju nego što su budna.

– Tek rođene bebe imaju kraće cikluse spavanja i mnogo vremena provode u REM fazi.

Kako sazrevaju i rastu, model spavanja se menja. Deca počinju da spavaju u sve dubljim ciklusima kroz noć i potrebno im je manje sna tokom dana.

BONUS VIDEO:

Izvor: Objektiv.rs, 24sata.hr

Komentari (0)

Ostavite komentar

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!