Zamućenje prirodnog sočiva u oku koje postepeno napreduje, a u poodmakloj fazi dovodi do potpunog gubljenja vida, naziva se katarakta, u narodu poznata i kao siva mrena.
Napredovanje bolesti ne može da se psreči nikakvim lekovima, a jedino rešenje je operacija.
Kod katarakte dolazi do gubitka vode, zgušnjavanja belančevina koje grade vlakna sočiva, pa tako nastaje zamućenje vida. Načini na koje katarakta nastaje su brojni, a najčešće su u pitanju urođena ili nasledna katarakta, staračka katarakta koja se razvija u poznijim godinama, zatim katarakta kao posledica bolesti oka ili fizičke povrede…
Nije još uvek poznato šta tačno uzrokuje njen nastanak, ali su naučnici uspeli da utvrde koje pojave utiču na njen razvoj. To su izloženost štetnim UV zracima, zatim pušenje i konzumiranje alkohola, nepravilna ishrana, velika količina slobodnih radikala u telu…
Kao prvi simptom ovog problema, obično se javlja zamućen vid. Osoba koja nosi naočare može imati utisak da su joj stakla zamagljena. Katarakta se najčešće javlja na oba oka, ali je napredovanje bolesti različito.

Kasnije, napredovanjem bolesti javljaju se izraženiji simptomi koji jasnije ukazuju na postojanje problema. Tako ljudi koji se bore sa kataraktom mogu drugačije da vide boje nego do tada, da se osete zaslepljenim kada se nađu u blizini izvora svetlosti…
Vid kod osoba sa kataraktom je obično zamućen, javljaju se duple i nejasne slike, otežan vid pri slabom svetlu, kao i potreba za promenom naočara. Ukoliko primetite bilo šta od pomenutih simptoma ili gajite bilo kakvu sumnju da ste u riziku od razvoja katarakte, javite se oftalmologu.
Jedini način na koji osoba može da reši ovaj problem, jeste operacija. U pitanju je rutinska hirurška intervencija, nakon koje se vid potpuno vraća.
Jedna od čestih zabluda je da treba sačekati da se katarakta skroz razvije kako bi se obavili pregled i operacija, međutim, to nije istina. Ponovićemo da je zaista preporučljivo da se javite lekaru čim primetite neki od simptoma.
BONUS VIDEO:
Komentari (0)