Referentna cena električne energije u Evropi je po prvi put porasla iznad 500 evra (509 dolara), što je pojačalo pritisak na domaćinstva i preduzeća jer se čini da će najgora energetska kriza poslednjih decenija potrajati sve do sledeće godine.
Nemačka struja za godinu unapred porasla je čak 11% na 530,50 evra po megavat-satu na Evropskoj energetskoj berzi AG. To označava porast od preko 500% u protekloj godini, uglavnom vođen potezima Rusije da smanji snabdevanje gasom.
Kako troškovi energije i dalje rastu, industrije, od proizvođača stakla do proizvođača metala, osećaju problem. Nirstar je postala najnovija firma koja je u utorak najavila smanjenje, rekavši da će zaustaviti proizvodnju u svojoj topionici cinka Budel u Holandiji — jednoj od najvećih u Evropi — početkom septembra.
„Što duže rastu ove cene, to će se više osećati u celoj privredi“, rekao je Danijel Kral, viši ekonomista konsultanta Okford Economics. „Veličina porasta i veličina krize nije uporediva ni sa čim u poslednjih nekoliko decenija.
Zemlje širom Evrope planiraju moguće nestašice električne energije ove zime, a neke razmatraju racionalizaciju snabdevanja određenim industrijama kako bi osigurale zadovoljenje suštinske potražnje.
Iako je struja obično najjeftinija ljeti, ove godine to nije slučaj jer se zabrinutost u pogledu ponude i jaka potražnja kombinuju kako bi povisili cijene.
Proizvodnja iz francuske nuklearne flote, koja je tradicionalno okosnica energetskog sistema u regionu, ove godine će biti najniža u poslednjih nekoliko decenija. To je pretvorilo naciju u uvoznika električne energije, ostavljajući susedne zemlje više zavisnim od gasa da bi svetla zadržala upaljena. Francuska snaga za godinu unapred porasla je za čak 5,3% na rekordnih 670 evra po megavat satu usred slabog trgovanja.
U isto vreme, suše i ekstremne vrućine širom Evrope su isušile reke i rezervoare koji su ključni za snabdevanje hidroelektranama u nekim zemljama, izgladnjujući kontinent od druge alternative fosilnim gorivima. Proizvodnja vetra je takođe bila ispod sezonskih normi, povećavajući troškove za kratkoročnu energiju.
Rečni saobraćaj
Produženo suvo razdoblje je iscrpilo vodu iz Rajne, ključnog plovnog puta za transport goriva kao što je ugalj, sa nivoima koji su sada toliko niski da bi mogao postati praktično neprohodan za mnoge barže. Alternativni putni i železnički putevi su skupi.
Cene struje u drugim delovima Evrope takođe su skočile u utorak, sa nordijskim ugovorima koji su dostigli najviši nivo u istoriji.
Referentni evropski gasni fjučersi za naredni mesec popeli su se za čak 14% na najviši nivo u toku dana od početka marta.
„Već vidimo uništenje industrijske potražnje jer cene gasa nastavljaju da rastu“, rekao je Kesavarthinii Savarimuthu, analitičar istraživača BloombergNEF-a. A pošto je Nemačka ove nedelje odlučila da uvede doplatu za kućne potrošače gasa, „pritisak će uskoro osetiti i domaćinstva“.
Komentari (0)