EU prelazi na ratnu ekonomiju: Obistinilo se sve o čemu Vučić govori mesecima unazad

Solidarnost sa Ukrajinom primorava zemlje EU da se suoče sa racioniranjem gasa dok Rusija smanjuje isporuke

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Jure Makovec / AFP / Profimedia

Na poslednjem zakazanom sastanku evropskih komesara pre letnje pauze, briselske tehnokrate će pokušati da nametnu obaveznu racionalizaciju gasa za 27 zemalja članica Evropske unije, objavio je prestižni evropski medij “Politiko”.

Evropljani su sve više zabrinuti  jer inflacije uzimaju maha, a zavisnost od ruskog gasa im stvara sve veće probleme i sve veći strah da će ostati bez grejanja iduće zime.

Od vlada država članica se traži da potpišu svoje pravo na energetski suverenitet za šest dana. Mere se ubrzavaju korišćenjem protokola za vanredne situacije, što znači da nijedna zemlja neće moći da stavi veto na plan i Evropski parlament neće imati reč.

Ovakvi potezi pokazuju da su zemlje članice došle do ruba onoga što je održivo kao posledica njihovih akcija da podrže Ukrajinu protiv ruske invazije.

S obzirom da inflacija već raste širom sveta, delimično izazvana poremećajima tržišta izazvanih ratom, borba EU sa Rusijom oko gasa će testirati odlučnost bloka do krajnjih granica, što jasno pokazuje da ekonomski udar možda tek počinje.

Evropljani su sve više zabrinuti  jer inflacije uzimaju maha, a zavisnost od ruskog gasa im stvara sve veće probleme i sve veći strah da će ostati bez grejanja iduće zime.

Zato zemlje članice na sve načine pokušavaju da smanje upotrebu ruskog gasa o koji su u velikoj meri zavisne, ali teško uspevaju da pronađu dovoljno energenata da bi svetla i dalje svetlela, a domovi ostali topli pre nego što opet dođe hladno vreme.

Takvu krizu i tešku zimu predvideo je i predsednik Vučić kada je upozorio sve da će ovo biti najteža zima za celu Evropu u poslednjih 70 godina, o čemu je Objektiv već pisao.

– Nemačka je ozbiljna zemlja i priprema se za ono što dolazi. Ovo će za celu Evropu biti najteže zima u poslednjih 70 godina za celu Evropu. Imate dva ključna probleme energente i hranu, a uz to inflaciju. Dobro je da nemamo visoku stopu javnog duga. Hrane će biti dovoljno, mi nećemo imati problema u krajnjoj instanci, ali mora mnogo toga da se uradi – naveo je tada Vučić.

Do 26. jula, kada se očekuje da ministri energetike EU proglase nova pravila, Evropljani bi se mogli “probuditi” s obzirom da im je već zabranjeno da neselektivno puštaju klima-uređaj ili, kako temperature padaju u narednim mesecima, da previsoko pojačavaju grejanje.

BONUS VIDEO:

Izvor: Objektiv.rs

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar