Zujanje u ušima ima svoj poseban medicinski naziv – tintus, a može da izazove ozbiljne posledice po sluh ukoliko ne lečite ovaj problem. Tintus predstavlja osećaj zvuka u uhu bez odgovarajućeg spoljašnjeg nadražaja, zbog čega može biti veoma neprijatno.
Najviše pogađa starije ljude od 50 godina, a poznato je da od ovog stanja pati čak 15 do 20 odsto stanovništva.
Medicinska sitraživanja pokazala su da od zujanja u ušima češće pate muškarci.
Opšte poznato kao zujanje u ušima, tinitus ne podrazumeva samo zujanje, već je moguće čuti i šištanje, cvrkutanje, urlanje, zviždanje, zvonjenje, kliktanje, pulsiranje, piskanje ili neki drugi zvuk. Zujanje u ušima se retko javlja samostalno, odnosno uglavnom je simptom nekog skrivenog zdravstvenog problema.
Većina ljudi koja pati od tinitusa se vremenom navikne na zvukove, ali 1 od 5 pacijenata ga smatra ometajućim i uznemirijućim. U retkim slučajevima, zujanje u ušima može biti toliko glasno da ometa koncentrisanje ili opažanje drugih zvukova iz spoljašnje sredine. Tinitus se može javiti u jednom ili oba uha, može biti konstantno ili povremeno, kao i varirati u jačini.
Šta uzrokuje zujanje u ušima?
Tinitus je uvek posledica nekog drugog, skrivenog zdravstvenog stanja. Uglavnom su ona bezopasna, međutim, zujanje u ušima može biti znak ozbiljne bolesti.
Najčešći uzrok zujanja u ušima jeste oštećenje srednjeg ili unutrašnjeg uha. Kod osobe koja nema tinitus, srednje uho prikuplja zvučne talase i provodi ih kroz unutrašnje uho, gde se talasi pretvaraju u električne impulse koji se šalju do mozga. U mozgu, ovi impulsi se pretvaraju u zvuk koji čujemo.

Međutim, povreda unutrašnjeg uha, bubne opne ili izuzetno malih kostiju u srednjem uhu mogu ometati pravilno primanje i analizu zvukova. Pored povrede, tumor uha ili zvučnog nerva takođe može biti uzrok zujanja u ušima.
Neretko, zujanje u ušima se javlja kao posledica slušanja glasne muzike ili rada sa glasnim mašinama, povrede vrata, vilice ili glave, infekcije uha ili nagomilanog voska u uhu. Takođe, pojedini lekovi, poput aspirina, antibiotika, diuretika i antidepresiva takođe mogu dovesti do pojave tinitusa.
Među uzrocima ovog stanja su i visok krvni pritisak, visok holesterol, kardiovaskularne bolesti, anemija, alergije, dijabetes, autoimune bolesti, ateroskleroza, hipotireoza i problemi sa cirkulacijom. Otoskleroza, abnormalan rast kostiju srednjeg uha koji dovodi do ukrućivanja malih kostiju, kao i Menierova bolest, povećanje pritiska tečnosti u unutrašnjem uhu koje se manifestuje napadima vrtoglavice praćenim povraćanjem i iscrpljenošću, šumom u ušima i gubitkom sluha, takođe su potencijalni uzroci tinitusa.
Tintus i gubitak sluha
Iako se zujanje u ušima često povezuje sa gubitkom sluha, ono ne izaziva gubitak sluha, niti gubitak sluha uzrokuje tinitus. Većina pacijenata koji doživljavaju zujanje u ušima ustvari nemaju nikakve probleme sa sluhom, a u nekim slučajevima, pacijenti postanu toliko senzitivni na zvuk da na neki način moraju da ga maskiraju.
Ipak, kako je uzrok zujanja u ušima učestala izloženost glasnim zvukovima, 90% obolelih od tinitusa imaju određeni nivo gubitka sluha. Ipak, zujanje u ušima se može javiti i nakon samo jednog naglog i ekstremno glasnog zvuka.

Koje su posledice zujanja u ušima?
Zujanje u ušima samo po sebi ne ostavlja direktne posledice. Međutim, kako tinitus utiče na opšti kvalitet života, pacijenti često doživljavaju stres, premor, insomniju, depresiju, anksioznost, razdražljivost, probleme sa koncentracijom i pamćenjem, depresiju.
U većini slučajeva, tinitus nastaje kao posledica nepredvidljivih dešavanja. Bez obzira na to, trebalo bi voditi računa o zdravlju ušiju i sluha, tako što ćemo izbegavati glasne zvukove, koristiti zaštitu za uši, i održavati zdravlje naših krvnih sudova redovnim kretanjem i zdravom ishranom.
Zašto je važno da lečite zujanje u ušima?
Tinitus je samo po sebi bezopasno stanje. Ipak, u nekim slučajevima ono može biti signal ozbiljnijeg, skrivenog zdravstvenog problema, kao i uzrok stresa, anksioznosti ili depresije. Kako je u 90% slučajeva povezano sa gubitkom sluha, važno je reagovati odmah, obratiti se lekaru, izvršiti sve potrebne analize kako bi se utvrdio uzrok zujanja i ušima i ozbiljno pristupiti terapiji.
Iako šanse za potpuno otklanjanje zujanja u ušima nisu velike, postoje mnoge terapije i opcije koje će pomoći u smanjenju zvukova i opštih tegoba izazvanih tinitusom.
BONUS VIDEO:
Komentari (0)