Ukoliko se nalazite na javnom mestu, a dete počne da histeriše, time možete ometati ljude koji se nalaze u vašoj okolini.
S druge strane, i vama kao roditelju može biti veoma neprijatno, a često vas može uhvatiti i panika jer ne znate kako da se ponesete u takvoj situaciji.
Psiholog Nina Spenser otkriva kako je najbolje da reagujete u tim momentima i smirite dete.
– Sećam se da sam bila na odmoru sa blizancima koji su tada imali 3 godine. Tada sam imala problem da jedan od njiih sedi mirno za stolom. On bi vrištao, lupao o sto i uvek pokušavao da pobegne – objašnjava ona.
Kao majka, kaže, bila je očajna i pitala se zašto se to njoj dešava. Mnogi roditelji mogu da se prepoznaju u ovoj priči, ali Nina je usled lošeg iskustva pokušala da pronađe pravo rešenje svog problema.
– Održavanje smirenosti, stvaranje zdravih navika, prihvatanje da će deca uvek biti deca, ostati optimističan da će takva faza jednostavno proći i imati veliku podršu okoline – sve su to njena rešenja koja mogu da pomognu mnogim roditeljima da prežive ovu osetljivu fazu.

Ona je takođe osmislila “metod haosa”za smirivanje dece, ali i objasnila šta on tačno podrazumeva.
C – Smiren
Stvaranje trenutaka smirenosti tokom dana kako biste i vi i vaše dete imali više strpljenja, kao i da ostanete smireni kada se ovi trenuci dese.
H – Navike
Kada smo pod stresom i preopterećeni obavezama, ponašanje naše dece može nam otežati više nego što bi trebalo, tako da je važno da stvaramo navike koje nam mogu biti od velike pomoći.
A – Prihvatanje
Moramo da imamo nivo prihvatanja da će deca biti deca, bez obzira šta očekujemo.
O – Optimizam
Ostati optimističan i ne projektovati negativnost na naše dete od samog početka ili govoriti stvari poput „Znao sam da ćeš uraditi…“
S – Podrška
Važno je imati podršku okruženja da vas pozove i podseti da ne izgubite smirenost.

Nina ističe da je možda najvažnije od svega da zapamtite da su deca pre svega deca. Zato je za roditelje najvažnije da razumeju potrebu svoje dece i da tome prilagode svoja očekivanja i granice.
To ne znači da deci treba tolerisati loše ponašanje, ali treba uzeti u obzir sve faktore koji su okidači takvog stanja (da li je gladan, da li mu se spava ili mu se ne sviđa mesto gde idete).
Skretanje pažnje vašeg deteta na nešto drugo, može biti od pomoći da se izbegnu nezgodne situacije.
Vodite računa da ono što im dozvolite u jednom trenutku ( ako im na primer date mobilni i tablet u ruke) budete dosledni. To znači da ne možete sledeću pu im zabraniti da koriste to isto.
Vikanje nije opcija
Vikanje na decu može samo da izazove još veći bes u njima, te psiholog savetuje da to ne praktikujete.
BONUS VIDEO:
Komentari (0)